AcasăEvenimentSportNECAZURI ÎN PARADIS - După eliminarea din Liga Campionilor, patronul lui PSG...

NECAZURI ÎN PARADIS – După eliminarea din Liga Campionilor, patronul lui PSG anunță schimbări radicale

NECAZURI ÎN PARADIS Președintele lui Paris Saint Germain, Nasser Al-Khelaifi, s-a declarat dezamăgit după ce Real Madrid a câştigat şi returul de pe ”Parc des Princes”, scor 2-1. ”Galacticii” s-au calificat la pas în sferturile de finală din UEFA Champions League, după 3-1 în tur, și șeicul din fruntea francezilor se gândește acum la sezonul următor al competiției, dar mai ales la noi transferuri.

În ciuda investiţiilor masive din ultimii ani, PSG nu a reușit să depăşească faza optimilor de finală din Liga Campionilor. Nasser Al-Khelaifi a afirmat, imediat după meci, că se gândeşte deja la transferuri şi la o nouă echipă la PSG.

”Este o mare dezamăgire pentru Paris, pentru club nostru, pentru jucători. Trebuie să ne calmăm și să mă gândesc cum ne putem îmbunătăți echipa. Câștigarea Ligii Campionilor nu este o chestiune de o zi, dar cred că suntem pe drumul cel bun”, a spus vizibil dezamăgit la final președintele francezilor, Nasser Al-Khelaifi. Doar vara trecută, șeicul a reușit să-i aducă la PSG pe Neymar, pentru 222 de milioane de euro, și pe Kylian Mbappe pentru 180 de milioane de euro (suma va fi acoperită în vara acestui an).

În sezoanele precedente din Champions League, în 2015 şi 2017, PSG a fost eliminată de Barcelona, iar în 2016 de Manchester City.

Real Madrid a reușit să se califice în sferturile de finală din UEFA Champions League cu scorul general 5-2. Fără Neymar, francezii au suferit în atac și după o răbufnire a lui Verratti la adresa arbitrului au rămas în 10. Ronalo și Casemiro au înscris pe Parc des Princes, pentru ca Edinson Cavani să reducă din diferență.

Antrenorul lui PSG, Unai Emery, a recunoscut la finalul meciului disputat aseară pe stadionul Parc des Princes că Real Madrid a meritat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

„Cred că în meciul tur am avut unele opţiuni, însă nu am ştiut să profităm de ele. După victoria lor cu 3-1 din tur, era foarte dificil. Obiectivul nostru era să marcăm un gol înaintea lor, care ne-ar fi menţinut în cursa pentru calificare, însă nu am reuşit”, a declarat Emery.

„Real Madrid a fost mai bună decât noi în 60% din meci, iar atunci când noi am dominat, nu am putut marca. Golul lor ne-a lăsat cu şi mai puţine opţiuni, iar eliminarea (lui Marco Veratti, în minutul 66 – n.red.) a făcut totul foarte dificil”, a mai spus tehnicianul spaniol.

„Diferenţa a fost aceea că madrilenii au fost mai buni ca noi mai multe minute din meci”, a subliniat Emery, adăugând: „eliminarea în faţa lui Real Madrid nu este o dezamăgire, însă faptul că ne-am oprit în optimile de finală da”.

Real Madrid s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală din UEFA Champions League. Galacticii au câştigat cu 2-1 şi returul cu PSG. Ronaldo a dat al 12-lea gol în actuala ediţie a competiţiei.

Real Madrid a câştigat şi returul de la Paris, după 3-1 pe Bernabeu, şi s-a calificat în sferturile de finală din UEFA Champions League.  Echipa lui Zidane a controlat jocul în prima repriză şi a avut două mari ocazii. Şutul lui Ramos a fost blocat de Areola, apoi Benzema a scăpat singur cu portarul lui PSG, dar nu l-a putut învinge.

În partea a doua, Ronaldo a deschis scorul din centrarea lui Vasquez şi a bifat al 12-lea gol din actualul sezon de UEFA Champions League. Parizienii au rămas în 10 oameni din minutul 66, când Verratti a luat al doilea galben pentru proteste. Gazdele au reuşit să restabilească totuşi egalitatea, prin Edinson Cavani. Casemiro a spulberat toate speranţele milionarilor de la PSG şi a dus scorul la 2-1. Tot el a mai avut o bară până la final. Realul merge mai departe în sferturi, cu scorul general de 5-2.