AcasăEvenimentSportN-A JUCAT, DAR A CÂȘTIGAT – Comuna Recea a luat trei puncte...

N-A JUCAT, DAR A CÂȘTIGAT – Comuna Recea a luat trei puncte după ce oaspeții n-au făcut deplasarea

N-A JUCAT, DAR A CÂȘTIGAT În cadrul etapei a13-a din Liga a 3-a, Seria 5, Comuna Recea avea programat să evolueze în compania echipei brașovene Viitorul Ghimbav, ocupanta ultimului loc în clasament, după o prestație lamentabilă în această ediție de campionat. Brașovenii au trei puncte după ce au înregistrat 11 înfrângeri și doar o singură victorie, 13 goluri marcate și 48 primite.

În cursul zilei de vineri, oficialii clubului au anunțat FRF că echipa nu poate face deplasarea în Maramureș. În aceste condiții, Ghimbav pierde meciul la „masa verde” cu 0-3, iar Recea își adaugă trei puncte la zestrea de până acum, consolidându-și astfel poziția a cincea în clasament.

Etapa a fost dominată de derby-ul dintre Metalurgistul Cugir și U Cluj, principalele contracandidate la promovare în Liga a 2-a. A fost un meci viu disputat, câștigat în cele din urmă de „șepcile roșii” clujene, care au controlat partida pe toată durata ei. Clujenii au deschis scorul în minutul 14 prin Dorin Goga, după ce același jucător o putea face cu două minute mai devreme, dar portarul gazdelor a intervenit miraculos la șutul expediat. Metalurgistul a egalat prin Șaucă, după cinci minute și la pauză a fost egalitate. Studenții au înscris golul victoriei în minutul 63 prin George Florescu, „fiul rătăcitor” ajuns la a treia sa reușită în acest sezon.

U Cluj s-a desprins de plutonul format din cele trei echipe ale județului Alba și, așa cum menționam și altădată, are toate șansele să rămână pe prima poziție până la final.