AcasăEvenimentSportMircea Lucescu, cu Răzvan Raț titular, a plecat neînvins de la Torino

Mircea Lucescu, cu Răzvan Raț titular, a plecat neînvins de la Torino

Şahtior Doneţk a trecut testul de la Torino cu Juventus şi a plecat cu un punct din capitala Piemontului. Echipa lui Mircea Lucescu a deschis scorul, iar Juventus a restabilit egalitatea cu un super gol reuşit de Bonucci.
Fernandinho a ameninţat poarta adversă cu un şut din afara careului. Era minutul 7 şi formaţia lui Mircea Lucescu ameninţa pentru prima dată poarta lui Buffon.

Juventus a replicat pe contraatac şi Matri a ratat de puţin în minutul 13 reluarea decisivă din centrarea lui Vucinic.

Şahtior a rămas periculoasă şi Teixeira a pătruns în mare viteză spre poarta lui Buffon. Un ultim dribling a făcut ca portarul italian să reţină balonul şi să anuleze promiţătoarea acţiune a brazilianului.

Pirlo şi-a arătat clasa în minutul 18 când a trimis o pasă magistrală pentru Marchisio. Acesta din urmă a pătruns în careul ucrainean şi a şutat în forţă peste poartă.

Şahtior a dat lovitura în minutul 23 prin brazilianul Teixeira. Faza a pornit de la Srna, care a centrat de pe dreapta în marginea careului la Willian. Acesta a trimis mai departe pentru Luiz şi în cele din urmă mingea a ajuns la Teixeira în marginea careului. Şutul sub bară l-a lăsat fără replică pe Buffon.

Avantajul lui Şahtior nu a durat decât trei minute, Bonucci restabilind egalitatea cu un şut fabulos din interiorul careului. Mingea centrată de Pirlo din corner a trecut ca o ghiulea pe lângă capul lui Raţ.

Juventus a forţat şi Pyatov a apărat în minutul 30 şutul lui Matri din marginea careului.
Bătrâna Doamnă putea trece în avantaj la 14 minute după pauză prin Matri, dar vârful torinez nu a găsit cadrul porţii din doar câţiva metri din centrarea lui Giovinco.

Mare ocazie pentru Şahtior în minutul 72. Srna a executat la colţul scurt din lovitură liberă forţându-l pe Buffon să respingă cu preţul unei accidentări.
Pe măsura trecerii timpului Mircea Lucescu a închis jocul şi a conservat un rezultat de egalitate care face din Şahtior ocupanta locului doi în Grupa E cu patru puncte.
Cu toate acestea Şahtior putea da lovitura decisivă în prelungirile partidei prin brazilianul Willian al cărui şut din 7 metri a muşcat din transversala porţii adverse.

În cealaltă partidă a grupei Chelsea a învins categoric pe FC Nordsjaelland chiar în Danemarca, scor 4-0. Mata reuşit o dublă în minutele 33 şi 82, în timp ce David Luiz (79) şi Ramires (89) au completat scorul final.

Chelsea conduce grupa cu patru puncte la diferenţă de golaveraj faţă de Şahtior. (onlinesport.ro)