AcasăEvenimentSportMINIHANDBAL - CS Phoenix Baia Mare a câştigat campionatul judeţean

MINIHANDBAL – CS Phoenix Baia Mare a câştigat campionatul judeţean

Echipa de minihandbal a Clubului Sportiv Phoenix Baia Mare s-a clasat pe primul loc la faza judeţeană a campionatului naţional. Competiţia s-a desfăşurat duminică, 11 februarie, în Sala sporturilor „Lascăr Pană”.

În finală CS Phoenix (antrenor Dumitru Sechel) a învins cu 26-16 echipa Genius Sighetu Marmaţiei (antrenor Cornelia Lucaci). Arbitrul jocului a fost Andreea Lipară, extrema dreaptă a echipei CS Minaur Baia Mare.

În meciul pentru locurile 3-4: CS Marta Baia Mare – CSŞ nr. 2 Baia Mare 19-8, iar pentru locurile 5-6: CSŞ nr. 2 Baia Mare II – CS Phoenix II Baia Mare 15-6.

Primele patru clasate de la acest turneu s-au calificat la faza pe Euro-regiune, unde vor evolua echipele calificate din judeţele Maramureş, Satu Mare, Cluj, Bihor, Sălaj şi Bistriţa.