AcasăEvenimentSportMinaur pierde la Caras Severin, scor 34-32. Se anunţă mari schimbări

Minaur pierde la Caras Severin, scor 34-32. Se anunţă mari schimbări

HCM Minaur Baia Mare a bifat o nouă înfrângere în campionat. În cadrul etapei cu numărul 19 HCM Minaur a pierdut, în deplasare, scor 34-32 în faţa CS Caras Severin. Meciul  s-a disputat în sala polivalentă din Resiţa şi a fost arbitrat de 2 clujeni.

Începutul primei reprize a fost destul de echilibrat, nici una dintre cele două formații nereușind să-și creeze un avantaj. HCM Minaur a condus pentru prima dată în minutul 15, scor 9-7, însă echipa din Reșița a revenit și a intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 18-15. Începtulreprizei secunde a fost mai bun pentru echipa noastră, care a egalat la 21 în minutul 40. CS Caraș-Severin a revenit la un avantaj de trei goluri în minutul 55, scor 32-29 și s-au impus la final cu scorul de 34-32.

Potrivit  minaur.ro, etapa viitoare, HCM Minaur va întâlni pe teren propriu echipa Dinamo București. În tur, victoria a revenit bucureștenilor, care s-au impus pe propriul teren cu scorul de 31-23, după ce la pauză scorul a fost egal, 14-14.

Meciul cu Dinamo București se va disputa pe 16 martie, iar până atunci HCM Minaur va participa săptămâna viitoare la Cupa României, care se va desfășura la Ploiești. În optimile de finală, HCM Minaur va juca împotriva echipei HC Odorhei, miercuri începând de la ora 18:00. Meciul va putea fi urmărit în direct la DigiSport.

HCM Minaur și CS Caraș-Severin se pot întâlni și în Cupa României, în cazul în care HCM Minaur învinge pe HC Odorhei, iar CS Caraș-Severin se impune în fața formației HC Vaslui.