AcasăEvenimentSportMECI TEST – Cu doi băimăreni printre titulari, România a învins Samoa

MECI TEST – Cu doi băimăreni printre titulari, România a învins Samoa

MECI TEST Naționala de rugby a României a învins Samoa cu scorul de 17-13 (3-10), într-un meci test disputat sâmbătă seara pe Stadionul național ”Arcul de Triumf” din Capitală.

În fața a 6.000 de spectatori, cele două naționale, angrenate în procesul de calificare la Cupa Mondială din 2019 din Japonia, s-au întâlnit pentru a doua oară, prima întâlnire, din 1989, încheindu-se tot cu victoria ”Stejarilor” cu 32-24.

Prima parte a întâlnirii a fost una echilibrată, cu un joc de uzură care a pus la încercare, pe rând, defensiva ambelor echipe, dar și cu faze ofensive electrizante în cele două sensuri. Oaspeții au intrat în joc în forță, mobilizați probabil și de dansul ”războinic” Siva Tau pe care l-au executat înainte de fluierul de start al meciului, și în minutul 5 au ratat, prin Tim Nanai Williams, o lovitură de penalitate.

”Stejarii” au reușit să tempereze atacurile samoanilor, iar în minutul 17, Florin Vlaicu a deschis scorul dintr-o lovitură de penalitate, ratând o alta în minutul 22, dar jucătorii din Pacific au egalat, prin același procedeu, în minutul 35, prin Nanai Williams.

Scorul la pauză a fost însă 10-3 pentru oaspeți care au izbutit un eseu, în minutul 38, la capătul unui mol rulant extrem de percutant, transformat de același Williams.

Mitanul secund a fost de-a dreptul dramatic, samoanii încercând să se desprindă pe tabela de marcaj, românii forțând egalarea și întoarcerea rezultatului. În minutul 42, Florin Vlaicu a ratat o nouă lovitură de penalitate, ceea ce nu s-a întâmplat cu adversarii tricolorilor care în minutul 49, tot prin Nanai Williams, au mai pus 3 puncte pe tabelă.

”Stejarii” au luat cu asalt terenul jucătorilor din Pacific, izbindu-se însă de o apărare foarte solidă și agresivă, dându-se placaje dure și de-o parte și de alta. Cu toate acestea, în minutul 58, după un efort colectiv la capătul unei faze prelungite de atac Andrei Rădoi a izbutit primul eseu al românilor, transformat de Vlaicu, diferența reducându-se la trei puncte. Același Vlaicu a trecut pe lângă egalare în minutul 65 când a ratat o a treia lovitură de pedeapsă, ca peste alte 8 minute, încurajați frenetic din tribune, românii să reușească eseul victoriei prin Ionel Badiu, transformat de Vlaicu.

România a câștigat astfel cu 17-13 și așteaptă cu încredere confruntarea de săptămâna viitoare cu Tonga, o victorie putând urca naționala antrenată de galezul Lynn Howells pe locul 13 în ierarhia mondială, în prezent românii fiind pe 15.

Înaintea debutului partidei de sâmbătă a fost ținut un minut de reculegere în memoria medicului echipei României, Octavian Câmpian, care a încetat din viață vineri dimineața, la doar 41 de ani.

România: 1. Mihaiță Lazăr (Castres), 2. Andrei Rădoi (Timișoara Saracens), 3. Andrei Ursache (Carcassonne), 4. Johann Van Heerden (CSM Știința Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Colomiers), 6. Andrei Gorcioaia (Massy), 7. Mihai Macovei (căpitan; Colomiers), 8. Stelian Burcea (CSM București), 9.Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Florin Vlaicu (CSA Steaua), 11. Ionuț Dumitru (CSA Steaua), 12. Sione Fakaosilea (CSM Știința Baia Mare), 13. Paula Kinikinilau (CSM București), 14. Fonovai Tangimana (Timișoara Saracens), 15. Marius Simionescu (Timișoara Saracens).

Rezerve: 16. Ovidiu Cojocaru (CSM Știința Baia Mare), 17. Ionel Badiu (Timișoara Saracens), 18. Alexandru Gordaș (CSA Steaua), 19. Ionuț Mureșan (Timișoara Saracens), 20. Vlad Nistor (Albi), 21. Tudorel Bratu (CS Dinamo), 22. Jack Umaga (Timișoara Saracens), 23. Robert Neagu (CSA Steaua).

Samoa: 1. Jordan Lay (Steamers), 2. Motu Matu’u (Gloucester), 3. Donald Brighouse (Otago), 4. Faatiga Lemalu (Saracens), 5. Chris Vui (căpitan; Bristol), 6. Piula Faasalele (Toulouse), 7. Jack Lam (Bristol), 8. Ofisa Treviranus (London Irish), 9. Dwayne Polataivao (Northcote), 10. Tim Nanai Williams (Chiefs), 11. David Lemi (Bristol), 12. Reynold Lee-Lo (Cardiff Blues), 13. Kieron Fonotia (Ospreys), 14. Paul Perez (VC) (Toulouse), 15. AhSee Tuala (Northampton).

Rezerve: 16. Manu Leiataua (Bayonne), 17. James Lay (Bay of Plenty), 18. Hisa Sasagi (Otago), 19. Brandon Nansen (North Harbour), 20.Maurie Faasavalu (Oyonnax), 21. Melani Matavao (Aana Chiefs), 22. JJ Taulagi (Exeter), 23. Alapati Leiua (Exeter).