AcasăEvenimentSportMECI - BCM Baia Mare, înfrângere în Cupa României

MECI – BCM Baia Mare, înfrângere în Cupa României

MECI . BCM Baia Mare a suferit o înfrângere în prima manșă a Cupei României la Baschet. Echipa băimăreană a cedat în fața BC SCM Timișoara cu scorul de 96-69.

MECI. Returul partidei va avea loc în 5 octombrie în Sala Polivalentă „Lascăr Pană” din Baia Mare.

Ca și în partidele anterioare care s-au desfășurat în Liga Națională de Baschet, principalul marcator al BCM Baia Mare a fost sârbul Milos Macura. Pe perioada celor patru sferturi acesta a reușit să marcheze 17 puncte pentru echipa sa. Alături de Macura au mai marcat pentru BCM Baia Mare Ciotlăuș 16 puncte, Dunca 11 puncte, Movileanu 8 puncte, Smith 7 puncte, Dumitrescu 4 puncte, Rosemond 2 puncte, Stoica 2 puncte, Țibîrnă 2 puncte.

BASCHET – BCM Baia Mare – Steaua București 76-102

Toate cele trei sferturi ale partidei au fost controlate de bănățeni, băimărenii reușind să revină în ultimele 15 minute ale partidei. (21-13, 28-12, 22-16, 25-28)

Imediat după înfrângerea suferită în Cupa României, reprezentanții clubului BCM Baia Mare au scris pe site-ul oficial al echipei „Ce este înfrângerea? Nimic altceva decât educație; nimic altceva decât primul pas spre ceva mai bun”.