AcasăEvenimentSportMTB MARATON BAIA MARE - Câștigătorii unei competiții de mare succes, cu...

MTB MARATON BAIA MARE – Câștigătorii unei competiții de mare succes, cu peste 300 de participanți

Peste 300 de concurenți din țară și străinătate au luat startul la  ediția a 9-a a MTB Maraton Baia Mare, maraton de mountain bike  desfășurat în 4 iulie. Competiția a fost un succes pentru întreaga mișcare ciclistă din România, iar interesul pentru MTB Maraton Baia Mare 2015 a fost demonstrat de numărul mare de participanți, printre care și sportivi profesioniști atrași aici de traseul despre care s-a spus că este printre cele mai spectaculoase din țară. La cel mai important eveniment sportiv al verii din Baia Mare și cel mai longeviv concurs de mountain bike din România s-au acordat 57 de diplome și cupe, însă toți concurenții care au ajuns la Finish, fie după parcurgerea traseului scurt de 30 km, fie după cel de 68 km au primit medalii.

Cel mai bun timp pe traseul lung a fost obținut de băimăreanul Dobai Joltvinschi Robert, de la echipa Nomad Merida, campion național de ciclism care a concurat la categoria Elite și care a parcurs cei 68 de kilometri în 3:14:37. Pe traseul scurt, la masculin, primul care a trecut linia de sosire a fost Sînza Raul din Oradea (C.S. Velo Sport), categoria 14-18 ani – 1:26:25, care l-a depășit cu numai 25 de secunde pe un alt orădean, Boszormenyi Imre, concurent la categoria 19-29 ani.

La feminin, prima concurentă care a ajuns la final după cursa de 68 km a fost Trif Linda din Baia Sprie, de la Garage Racing, categoria 30-39 ani, 4:47:14, urmată de Hilbert Suzanne din Brașov și Bereczki Eszter din Oradea. Pe traseul scurt, cea mai rapidă a fost Naomi Bota din Cavnic, echipa Boneshaker Cycling, categoria 14-18 ani, 1:57:38, urmată de dr. Lukács Eszter din Debrecen și Brudașcă Claudia din Buciumi.

3. Brudașcă Claudia (cat. 19-29 ani) – 2:20:52

Extrem de disputat a fost și Family Tour, traseu la care s-au înscris copii între 8 și 13 ani, alături de părinții lor, dar și concursurile pentru micii bicicliști care s-au derulat în Piața Libertății din Centrul Vechi, zona centrală a MTB Maraton Baia Mare 2015.

Startul s-a dat anul acesta din Centrul Vechi de către primarul municipiului, Cătălin Cherecheș, aceasta fiind prima ediție după 7 ani în care concursul a revenit în Baia Mare, dorința organizatorilor fiind aceea de a permite cât mai multor persoane să ia parte la eveniment, ceea ce s-a și întâmplat. “Cred că am reușit să le oferim băimărenilor un altfel de spectacol și să îi angrenăm într-un eveniment care să îi încurajeze să facă mișcare în aer liber, să se orienteze spre mersul cu bicicleta, dar mai ales să îi adunăm la un loc pe cei care practică acest sport, tot mai mulți atât în Baia Mare cât și în restul țării. Le mulțumim tuturor concurenților, cât și celor care ne-au sprijinit. Pentru la anul, când MTB Maraton Baia Mare va face 10 ani, sperăm la și mai multe”, a declarat Németh Judit Emese, organizator al competiției.

MTB MARATON Baia Mare 2015 a avut ca parteneri Primăria Baia Mare, Serviciul Salvamont și Kiss Fm, iar sponsori: Alaska Outdoor, Aska Grafika, Aramis Feeling, Art Tradition, BRD, Boneshaker, Buff, Fortis Gym, Floare de Colți, Hanul Igniș, Maratonic, PrintMasters, Univer. Maratonul de ciclism este organizat de AS Club Sportiv Mad Snails Baia Mare, asociație care își propune să sporească numărul persoanelor care practică ciclismul, să promoveze bicicleta ca mijloc de transport și să încurajeze un mod de viață sănătos.