Loturile tuturor echipelor participante la Euro-2012

0
107

Selecţionerii celor 16 reprezentative calificate la Campionatul European au definitivat, marţi, loturile de jucători pentru competiţia care începe la 8 iunie în Polonia şi Ucraina şi care se va încheia la 1 iulie.

Grupa A: Cehia, Grecia, Polonia, Rusia

Cehia – selecţioner Michal Bilek

Portari: Petr Cech (Chelsea Londra), Jaroslav Drobny (Hamburger SV), Jan Lastuvka (Dnepr Dnepropetrovsk);
Fundaşi: Frantisek Rajtoral, David Limbersky (ambii Viktoria Plzen), Tomas Sivok (Beşiktaş Istanbul), Theodor Gebre Selassie (Slovan Liberec), Roman Hubnik (Hertha Berlin), Michal Kadlec (Bayer Leverkusen), Marek Suchy (Spartak Moscova);

Mijlocaşi: Petr Jiracek (VfL Wolfsburg), Tomas Rosicky (Arsenal Londra), Tomas Hubschman (Şahtior Doneţk), Daniel Kolar, Vaclav Pilar, Milan Petrzela (toţi Viktoria Plzen), Jaroslav Plasil (Girondins Bordeaux), Jan Rezek (Anorthosis Famagusta), Vladimir Darida (Viktoria Plzen);
Atacanţi: Milan Baros (Galatasaray Istanbul), David Lafata (FK Jablonec), Tomas Necid (ŢSKA Moscova), Tomas Pekhart (FC Nurnberg).

Grecia – selecţioner Fernando Santos

Portari: Kostas Chalkias (PAOK Salonic), Michalis Sifakis (Aris Salonic), Alexandros Tzorvas (US Palermo);
Fundaşi: Vassilis Torosidis, Avraam Papadopoulos, Jose Holebas (toţi Olympiakos Pireu), Kyriakos Papadopoulos (Schalke 04), Sokratis Papastathopoulos (Werder Bremen), Giorgos Tzavellas (AS Monaco), Stelios Malezas (PAOK Salonic);
Mijlocaşi: Kostas Katsouranis, Giorgos Karagounis, Sotiris Ninis (toţi Panathinaikos Atena), Giannis Maniatis, Giannis Fetfatzidis (ambii Olympiakos Pireu), Giorgos Fotakis (PAOK Salonic), Grigoris Makos (AEK Atena), Kostas Fortounis (FC Kaiserslautern);
Atacanţi: Dimitris Salpingidis (PAOK Salonic), Giorgos Samaras (Celtic Glasgow), Fanis Gekas (Samsunspor), Nikos Liberopoulos (AEK Atena), Kostas Mitroglou (Atromitos Atena).

Polonia – selecţioner Franciszek Smuda

Portari: Wojciech Szczesny (Arsenal Londra), Przemyslaw Tyton (PSV Eindhoven), Grzegorz Sandomierski (RC Genk);
Fundaşi: Sebastian Boenisch (Werder Bremen), Marcin Kaminski, Grzegorz Wojtkowiak (ambii Lech Poznan), Damien Perquis (Sochaux), Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruxelles), Jakub Wawrzyniak (Legia Varşovia);
Mijlocaşi: Jakub Blaszczykowski (Borussia Dortmund), Dariusz Dudka (AJ Auxerre), Kamil Grosicki (Sivasspor), Adam Matuszczyk (Fortuna Dusseldorf), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), Rafal Murawski (Lech Poznan), Ludovic Obraniak (Girondins Bordeaux), Eugen Polanski (FSV Mainz), Maciej Rybus (Terek Groznâi), Rafal Wolski (Legia Varşovia);
Atacanţi: Pawel Brozek (Celtic Glasgow), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Artur Sobiech (Hanovra ’96).

Rusia – selecţioner Dick Advocaat

Portari: Igor Akinfeyev (ŢSKA Moscova), Viaceslav Malafeiev (Zenit Sankt Petersburg), Anton Shunin (Dinamo Moscova)
Fundaşi: Alexander Anyukov (Zenit Sankt Petersburg), Alexei Berezutsky (ŢSKA Moscova), Sergei Ignashevich (ŢSKA Moscova), Kirill Nababkin (ŢSKA Moscova), Vladimir Granat (Dinamo Moscova), Yury Zhirkov (Anji Mahacikala), Dmitry Kombarov (Spartak Moscova), Roman Sharonov (Rubin Kazan)
Mijlocaşi: Igor Denisov (Zenit Sankt Petersburg), Roman Shirokov (Zenit Sankt Petersburg), Konstantin Zyryanov (Zenit Sankt Péeersburg), Denis Glushakov (Lokomotiv Moscova), Igor Semshov (Dinamo Moscova), Alan Dzagoyev (ŢSKA Moscova), Marat Izmailov (Sporting)
Atacanţi: Andrei Arşavin (Zenit Sank Petersburg), Alexander Kerzhakov (Zenit Sankt Petersburg), Alexander Kokorin (Dinamo Moscova), Roman Pavlyuchenko (Lokomotiv Moscova), Pavel Pogrebnyak (Fulham).

Grupa B: Danemarca, Olanda, Germania, Portugalia

Danemarca – selecţioner Morten Olsen

Portari: Stephan Andersen (Evian TG), Anders Lindegaard (Manchester United), Kasper Schmeichel (Leicester City);
Fundaşi: Lars Jacobsen (FC Copenhaga), Simon Kjaer (AS Roma), Daniel Agger (FC Liverpool), Andreas Bjelland, Jores Okore (ambii FC Nordsjaelland), Simon Poulsen (AZ’67 Alkmaar), Michael Silberbauer (Young Boys Berna), Daniel Wass (Evian TG);
Mijlocaşi: William Kvist (VfB Stuttgart), Niki Zimling (FC Bruges), Christian Poulsen, Thomas Kahlenberg (ambii Evian TG), Lasse Schone (NEC Nijmegen), Christian Eriksen (Ajax Amsterdam), Jakob Poulsen (FC Midtjylland), Tobias Mikkelsen (FC Nordsjaelland);
Atacanţi: Nicklas Bendtner (Sunderland), Nicklas Pedersen (FC Groningen), Michael Krohn-Dehli, Dennis Rommedahl (ambii Brondby IF).

Olanda – selecţioner Bert van Marwijk

Portari: Tim Krul (Newcastle United), Maarten Stekelenburg (AS Roma), Michel Vorm (Swansea City)
Fundaşi: Khalid Boulahrouz (VfB Stuttgart), Wilfred Bouma (PSV), John Heitinga (Everton), Joris Mathijsen (Malaga), Ron Vlaar (Feyenoord), Gregory van der Wiel (Ajax), Jetro Willems (PSV)
Mijlocaşi: Mark van Bommel (AC Milan), Nigel de Jong (Manchester City), Stijn Schaars (Sporting Lisabona), Wesley Sneijder (Internazionale Milano), Kevin Strootman (PSV), Rafael van der Vaart (Tottenham)
Atacanţi: Ibrahim Afellay (FC Barcelona), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Luuk de Jong (FC Twente), Dirk Kuijt (Liverpool), Luciano Narsingh (Heerenveen), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Bayern Munichen).

Germania – selecţioner Joachim Low

Portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Tim Wiese (Werder Bremen), Ron-Robert Zieler (Hanovra ’96);
Fundaşi: Holger Badstuber, Jerome Boateng, Philipp Lahm (toţi Bayern Munchen), Benedikt Howedes (Schalke 04), Mats Hummels, Marcel Schmelzer (ambii Borussia Dortmund), Per Mertesacker (Arsenal Londra);
Mijlocaşi: Lars Bender, Andre Schurrle (ambii Bayer Leverkusen), Toni Kroos, Thomas Muller, Bastian Schweinsteiger (toţi Bayern Munchen), Mesut Ozil, Sami Khedira (ambii Real Madrid), Mario Gotze, Ilkay Gundogan (ambii Borussia Dortmund);
Atacanţi: Mario Gomez (Bayern Munchen), Miroslav Klose (Lazio Roma), Lukas Podolski (FC Koln), Marco Reus (Borussia Monchengladbach).

Portugalia – selecţioner Paulo Bento

Portari: Rui Patricio (Sporting Lisabona), Eduardo (Benfica), Beto (FC Porto/CFR Cluj).
Fundaşi: Bruno Alves (Zenit), Fabio Coentrao (Real Madrid), Joao Pereira (SportingLisabona), Pepe (Real Madrid), Ricardo Costa (Valencia), Rolando (FC Porto), Miguel Lopes (Sporting Braga).
Mijlocaşi: Hugo Viana (Sporting Braga), Joao Moutinho (FC Porto), Custodio (Sporting Braga), Miguel Veloso (Genoa), Raul Meireles (Chelsea), Ruben Micael (Real Zaragoza).
Atacanţi: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Hugo Almeida (Besiktaş), Helder Postiga (Real Zaragoza), Nani (Manchester United), Nelson Oliveira (Benfica), Ricardo Quaresma (Beşiktaş), Silvestre Varela (FC Porto).

Grupa C: Croaţia, Italia, Irlanda, Spania

Croaţia – selecţioner Slaven Bilic

Portari: Stipe Pletikosa (FC Rostov), Ivan Kelava (GNK Dinamo Zagreb), Danijel Subacic (AS Monaco FC).
Fundaşi: Jurica Buljat (Maccabi Haifa FC), Vedran Corluka (Tottenham Hotspur FC), Danijel Pranjic (FC Bayern München), Gordon Schildenfeld (Eintracht Frankfurt), Josip Simunic (GNK Dinamo Zagreb), Darijo Srna (FC Şahtior Doneţk), Ivan Strinic (FC Dnepr Dnepropetrovsk), Domagoj Vida (GNK Dinamo Zagreb).
Mijlocaşi: Milan Badelj (GNK Dinamo Zagreb), Tomislav Dujmovic (FC Dinamo Moskva), Ivo Ilicevic (Hamburger SV), Niko Kranjcar (Tottenham Hotspur FC), Luka Modric (Tottenham Hotspur FC), Ivan Perisic (Borussia Dortmund), Ivan Rakitic (Sevilla FC), Ognjen Vukojevic (FC Dinamo Kiev).
Atacanaţi: Eduardo (FC Şahtior Doneţk), Nikica Jelavic (Everton FC), Mario Mandzukic (VfL Wolfsburg), Ivica Olic (VfL Wolfsburg).

Italia – selecţioner Cesare Prandelli

Portari: Gianluigi Buffon (Juventus Torino), Morgan De Sanctis (SSC Napoli), Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain);
Fundaşi: Ignazio Abate (AC Milan), Federico Balzaretti (US Palermo), Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (toţi Juventus Torino), Christian Maggio (SSC Napoli), Angelo Ogbonna (AC Torino);
Mijlocaşi: Daniele De Rossi (AS Roma), Alessandro Diamanti (Bologna), Emanuele Giaccherini, Claudio Marchisio, Andrea Pirlo (toţi Juventus Torino), Riccardo Montolivo (AC Fiorentina), Thiago Motta (Paris Saint-Germain), Antonio Nocerino (AC Milan);
Atacanţi: Mario Balotelli (Manchester City), Fabio Borini (AS Roma), Antonio Cassano (AC Milan), Antonio Di Natale (Udinese), Sebastian Giovinco (FC Parma).

Irlanda – selecţioner Giovanni Trapattoni

Portari: Shay Given (Aston Villa FC), Keiren Westwood (Sunderland AFC), David Forde (Millwall FC).
Fundaşi: John O’Shea (Sunderland AFC), Richard Dunne (Aston Villa FC), Stephen Ward (Wolverhampton Wanderers FC), Sean St Ledger (Leicester City FC), Darren O’Dea (Celtic FC), Stephen Kelly (Fulham FC), Paul McShane (Hull City AFC).
Mijlocaşi: Glenn Whelan (Stoke City FC), Keith Andrews (West Bromwich Albion FC), Aiden McGeady (FC Spartak Moskva), Darron Gibson (Everton FC), Paul Green (fără echipă), Damien Duff (Fulham FC), Stephen Hunt (Wolverhampton Wanderers FC), James McClean (Sunderland AFC).
Atacanţi: Robbie Keane (LA Galaxy), Kevin Doyle (Wolverhampton Wanderers FC), Shane Long (West Bromwich Albion FC), Jonathan Walters (Stoke City FC), Simon Cox (West Bromwich Albion FC).

Spania – selecţioner Vicente del Bosque

Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Victor Valdes (FC Barcelona), Pepe Reina (FC Liverpool);
Fundaşi: Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Raul Albiol (toţi Real Madrid), Gerard Pique (FC Barcelona), Jordi Alba (FC Valencia), Javi Martinez (Athletic Bilbao), Juanfran (Atletico Madrid);
Mijlocaşi: Xavi Hernandez, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Cesc Fabregas (toţi FC Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Santi Cazorla (Malaga);
Atacanţi: Fernando Torres, Juan Mata (ambii Chelsea Londra), Fernando Llorente (Athletic Bilbao), Alvaro Negredo, Jesus Navas (FC Sevilla), Pedro Rodriguez (FC Barcelona), David Silva (Manchester City).

Grupa D: Anglia, Franţa, Suedia, Ucraina

Anglia – selecţioner Roy Hodgson

Portari: Joe Hart (Manchester City), Robert Green (West Ham), Jack Butland (Birmingham City);
Fundaşi: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill (Chelsea), Ashley Cole (Chelsea), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Joleon Lescott (Manchester City), John Terry (Chelsea);
Mijlocaşi: Stewart Downing (Liverpool), Steve Gerrard (Liverpool), Frank Lampard (Chelsea), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), Scott Parker (Tottenham), Theo Walcott (Arsenal), Ashley Young (Manchester United), James Milner (Manchester City);
Atacanţi: Andy Carroll (Liverpool), Jermaine Defoe (Tottenham), Wayne Rooney (Manchester United), Danny Welbeck (Manchester United).

Franţa – selecţioner Laurent Blanc

Portari: Cedric Carrasso (Girondins Bordeaux), Hugo Lloris (Olympique Lyon), Steve Mandanda (Olympique Marseille);
Fundaşi: Gael Clichy (Manchester City), Mathieu Debuchy (OSC Lille), Patrice Evra (Manchester United), Laurent Koscielny (Arsenal Londra), Philippe Mexes (AC Milan), Adil Rami (FC Valencia), Anthony Reveillere (Olympique Lyon);
Mijlocaşi: Yohan Cabaye (Newcastle United), Alou Diarra (Olympique Marseille), Florent Malouda (Chelsea Londra), Marvin Martin (Sochaux), Blaise Matuidi (Paris Saint-Germain), Yann Mvila (Rennes), Samir Nasri (Manchester City), Franck Ribery (Bayern Munchen);
Atacanţi: Hatem Ben Arfa (Newcastle United), Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Giroud (Montpellier), Jeremy Menez (Paris Saint-Germain), Mathieu Valbuena (Olympique Marseille).

Suedia – selecţioner Erik Hamren

Portari: Andreas Isaksson (PSV Eindhoven), Johan Wiland, (FC Copenhaga), Pär Hansson (Helsingborg)
Fundaşi: Olof Mellberg (Olympiakos), Jonas Olsson (West Bromwich Albion), Mikael Lustig (Celtic), Martin Olsson (Blackburn), Behrang Safari (Anderlecht), Andreas Granqvist (Genoa), Mikael Antonsson (Bologna)
Mijlocaşi: Anders Svensson (Elfsborg), Kim Källström (Olympique Lyon), Sebastian Larsson (Sunderland), Pontus Wernbloom (ŢSKA Moscova), Rasmus Elm (AZ Alkmaar), Christian Wilhelmsson (Al Hilal), Emir Bajrami (FC Twente), Samuel Holmén (Istanbul BB)
Atacanţi: Zlatan Ibrahimovic (AC Milan), Johan Elmander (Galatasaray), Ola Toivonen (PSV Eindhoven), Tobias Hysén (IFK Göteborg), Markus Rosenberg (Werder Bremen)

Ucraina – selecţioner Oleg Blohin

Portari: Andrei Piatov (Şahtior Doneţk), Alexander Goriainov (Metalist Harkov), Maxim Koval (Dinamo Kiev)
Fundaşi: Taras Mihalik, Evgheni Khacheridi (ambii Dinamo Kiev), Iaroslav Rakiţski, Alexander Kucher, Viaceslav Shevchuk (toţi Şahtior Doneţk), Evghen Selin (Vorskla Poltava), Bogdan Butko (Mariupol);
Mijlocaşi: Anatoli Timoşciuk (Bayern Munchen), Oleg Gusev, Denis Garmaş, Alexander Aliev, Andrei Iarmolenko (toţi Dinamo Kiev), Ruslan Rotan, Evgheni Konoplianka (ambii Dnepropetrovsk), Sergei Nazarenko (Tavria Simferopol;
Atacanţi: Andrei Şevcenko, Artem Milevski (ambii Dinamo Kiev), Andrei Voronin (Dinamo Moscova), Evgheni Seleznov (Şahtior Doneţk), Marko Devic (Metalist Harkov).

Te-ar mai putea interesa

Loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.