AcasăEvenimentSportLIGA NAȚIONALĂ - Minaur a pierdut la Ploiești primul meci din play-out

LIGA NAȚIONALĂ – Minaur a pierdut la Ploiești primul meci din play-out

HCM Minaur a pierdut miercuri seară pe terenul echipei CSM Ploiești, scor 28-27 în cadrul etapei cu numărul cinci din Play-out. A fost prima înfrângere pentru echipa noastră în această fază a campionatului, după ce în primele patru etape HCM Minaur a înregistrat trei victorii și un egal.

Începutul jocului a fost echilibrat, cele două echipe mergând de la egal la egal până în minutul 15. CSM Ploiești a rupt echilibrul cu zece minute înainte de finalul reprizei, distanțându-se la cinci goluri, scor 12-7, pentru ca diferența maximă de pe tabela de marcaj să fie de șase goluri, scor 14-8. Până la pauză, HCM Minaur a diminuat diferența, scorul fiind 16-12 în favoarea ploieștenilor.

În primele zece minute după reluare, HCM Minaur a înjumătățit avantajul gazdelor de la pauza jocului, scorul devenind 17-15 pentru CSM Ploiești. Trei minute mai târziu gazdele au restabilit diferența înregistrată la finalul primelor 30 de minute, scor 20-16. Cu șase minute înainte de sfârșitul jocului, HCM Minaur a intrat în avantaj pentru prima dată în această partidă, scor 23-24.

CSM Ploiești a marcat două goluri consecutive și a preluat din nou conducerea jocului, scor 25-24. Cu 17 secunde înainte de finalul jocului, la scorul de 27-26, Marius Sadoveac a înscris din aruncare de la șapte metri, însă CSM Ploiești a repus rapid mingea în joc și a marcat din aruncare de la șapte metri, partida încheindu-se cu victoria ploieștenilor, scor 28-27.

În etapa următoare, HCM Minaur va evolua tot în deplasare, la CSM Focșani. Partida se va disputa în 6 mai, ora de start urmând a fi stabilită săptămâna viitoare.