AcasăEvenimentSportLIGA NAȚIONALĂ - HCM Baia Mare câștigă la Ploiești și are 11...

LIGA NAȚIONALĂ – HCM Baia Mare câștigă la Ploiești și are 11 victorii consecutive

HCM Baia Mare rămâne neînvinsă în Liga Națională. În această seară handbalistele antrenate de Aurelian Roșca și Ioan Băban au învins în deplasare echipa CSM Ploiești cu scorul de 23-29. Începutul de partidă a fost unul greu pentru HCM Baia Mare, echipă care în urmă cu două zile a susținut în Liga Campionilor meciul împotriva campioanelor Rusiei, Rostov-Don.

Fetele noastre au reușit să câștige după un meci neașteptat de echilibrat, gazdele ținând aproape pe tabelă până în ultimele cinci minute. Băimărencele s-au prezentat la acest meci după o deplasare obositoare în Rusia, fiind pe drumuri de joi dimineața.

Katarina Ježić a marcat primul gol pentru HCM Baia Mare. Când scorul era de 5-1 (minutul 10), Allison Pineau a demonstrat că nu degeaba este golgetera EHF Champions League după patru etape. Franțuzoaica a cea mai bună marcatoare a HCM-ului, cu 7 reușite.

În meciul disputat împotriva handbalistelor de la CSM Ploiești Ionica Munteanu a avut 8 intervenții și Paula Ungureanu, intrată în teren doar în cea de-a doua repriză, a avut 5 intervenții.

HCM Baia Mare va susține următorul meci din etapa a XII-a a Ligii Naționale miercuri, 11 noiembrie. Handbalistele antrenate de Aurelian Roșca și Ioan Băban vor juca împotriva celor de la CSM Unirea Slobozia, disputa având loc în Sala Polivalentă „Lascăr Pană” cu începere de la ora 18:00.

FRH a decis să renunţă în acest an la play-off şi play-out, având în vedere că este an preolimpic, iar naţionala României este în cursă pentru calificare la Jocurile Olimpice. Lupta pentru titlu se dă între două formaţii, CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare, cele care au contat la acest capitol şi în ediţia precedentă