AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Remiza între Pandurii și Steaua, dar Becali și-a premiat...

Liga lui Mitică. Remiza între Pandurii și Steaua, dar Becali și-a premiat ”războinicii”!

Pandurii Targu Jiu si Steaua au terminat la egalitate, scor 0-0, intr-un meci din etapa a 12-a a Ligii 1.
Laurentiu Reghecampf a aliniat la Targu Jiu o echipa de start plina de surprize, din care au lipsit nume precum Tanase, Chiriches si Georgievski. Si cum jocul de pe terenul propriu este principalul atuu al gorjenilor, baietii lui Grigoras au prins si mai mult tupeu si au calarit Steaua inca din primele minute. Ocaziile au venit una dupa alta si, numai in prima parte, gazdele au ratat patru mari sanse de a deschide scorul.

Alex Grigoras, baiatul antrenorului, l-a depasit in doua situatii excelent pe Parvulescu, in minutele 6 si 14, dar nu a reusit sa il invinga pe Tatarusanu.
Portarul Stelei s-a remarcat si in minutul 30, la un sut bun al lui Maxim, pentru ca apoi sa rasufle usurat in minutul 43 cand acelasi Maxim a reluat mult peste din fata portii.
Pe durata primelor 45 de minute, Steaua a fost ca o fantoma a etapelor precedente si nu si-a creat nici macar o ocazie de gol. In schimb, Matei si Parvulescu au fost depasiti constant pe flancuri.
Reghecampf a simtit golurile din jocul Stelei, iar la pauza i-a scos pe Matei si Filip. Dupa intrarea lui Tanase si Pintilii, jocul ros-albastrilor s-a echilibrat.
Gardos si Rusescu au ratat doua sanse bune de a marca in startul partii secunde, in timp ce Mamele a respins din fata portii goale in minutul 70 la foarfeca lui Tanase.
S-a terminat in cele din urma 0-0, rezultat echitabil dupa ce ambele echipe au dominat cate o repriza.
Dupa acest rezultat, Steaua ramane pe primul loc, cu 29 de puncte, in timp ce Pandurii se afla pe doi, cu 26 de puncte.

Gigi Becali a surprins la finalul meciului dintre Pandurii Targu Jiu si Steaua, terminat la egalitate, scor 0-0.

Desi echipa sa nu a castigat, Becali a hotarat sa-i premieze pe jucatori cu cate 10 mii de euro. Initial, stelistii aveau o prima de 20 de mii de euro pentru o victorie.
„Le dau banii, ca o sa se supere daca nu le dau nimic. Au castigat trei meciuri, acum au castigat un punct”, a spus Becali la Sport.ro.
Apoi, Becali a vorbit despre remiza Stelei de la Targ Jiu: „Ca joc, rezultatul este echitabil. In repriza a doua au intrat Tanase si Pintilii si s-a jucat la o singura poarta. Noi de acum avem niste meciuri mai usoare, urmeaza un joc mai greu la Brasov, atat. Am mare incredere in Matei in continuare, el saracul vine dupa un an si ceva de pauza. Nu pot sa-l critic”.