AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. În campionat mai respiră! CFR câștigă la Chiajna și...

Liga lui Mitică. În campionat mai respiră! CFR câștigă la Chiajna și se apropie de podium

CFR Cluj a castigat cu 2-1 meciul jucat in deplasare duminica seara la Concordia Chiajna, in etapa a 15-a a Ligii 1. Aflati la 13 puncte distanta de Steaua, clujenii erau obligati sa castige partida cu gruparea ilfoveana pentru a nu pierde contactul cu pozitiile fruntase. Scorul a fost deschis in minutul 33, cand Rui Pedro a finalizat din apropiere o pasa a lui Sougou.
Gazdele insa au egalat dupa pauza, mai exact in minutul 56. Pana l-a invins pe Felgueiras dintr-o lovitura libera.
Peste doua minute clujenii aveau insa sa treaca din nou in avantaj, prin Sougou, la o faza norocoasa.

0-1: Belu a greşit preluarea, mingea a ajuns la Rui Pedro, care a înscris de la 11 metri
1-1: Pană a egalat cu un şut din lovitură liberă de la 25 de metri
1-2: Sougou a primit o pasă cu pieptul de la Kapetanos şi a înscris din cădere pe lângă Cobrea.

Iniţial, arbitrul Marcel Bîrsan a dictat lovitură de la 11 metri pentru CFR, însă după ce a văzut că mingea a intrat în poartă, a validat golul.
Concordia Chiajna: Cobrea – Belu (Creţu ’66), Fl. Ilie (Purece ’58), Ghionea, Bambara – Leca, Ispir – Popovici, S. Pană, Serediuc – Wellington (Zuluf ’79). Antrenor: Ilie Stan

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, I. Rada – G. Mureşan (Aguirregaray ’46), L. Alberto – Sougou, Rui Pedro (Hora ’83), Bastos – Kapetanos (Godemeche ’72). Antrenor: Paulo Sergio
Cartonaşe galbene: Ghionea ’79 / Mureşan ’35, Sougou ’36, Piccolo ’74, Luis Alberto ’90+2

Meciul a fost arbitrat de Marcel Bîrsan, ajutat de Sebastian Gheorghe şi Sebastian Slabu, iar Teodor Crăciunescu a fost rezervă.
Obsservatori au fost Aron Huzu şi Nicolae Dobrescu, în timp ce Ion Neagu a fost supervizor.
La meci au asistat aproximativ 1500 de spectatori.