AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Ăștia toată viața vor să facă 0-0! Rapid şi...

Liga lui Mitică. Ăștia toată viața vor să facă 0-0! Rapid şi Dinamo au păcălit fotbalul şi spectatorii de 1 aprilie!

Două echipe care vor titlul, cel puţin la nivel declarativ, au arătat că singurul titlu pe care îl merită e cel de duşman al spectacolului.
Derby-ul „şchiopilor, programat de „Ziua Păcălelilor”. Cam asta ar fi cea mai scurtă descriere care s-ar potrivi la ce s-a petrecut pe teren.
O confruntare între două echipe, Rapid şi Dinamo, care au uitat cum e să mai şi câştigi în campionat. Iar de păcălit s-au păcălit suporterii care au umplut stadionul pentru a asista la un joc anost.
Iată rezumatul primelor 45 de minute:
– Un penalty neacordat pentru Rapid în minutul 4, la un duel Surdu – Scarlatache.
– O lutpă surdă, fără noimă şi fără idei la mijlocul terenului.
– O serie de faulturi dure şi inutile comise în zone neutre.
– Surdu = cap de linie. Atacantul care asigură liniştea pentru orice apărare.
– Neputinţa „câinilor”. Dinamo a fost zero barat!

Rapid, posesie fără folos, Dinamo, „varză”
Acelaşi „spectacol” de doi lei şi după pauză. Cu menţiunea că gazdele au avut o posesie superioară, încercând măcar ceva, deşi nu le-a ieşit nimic.
De partea cealaltă, Dinamo a părut ca o echipă paralizată, cu un singur şut pe poartă, venit abia în minutul 90+2! Trupa lui Ciobotariu s-a mulţumit să se apere în faţa unui adversar care nu ştia să atace!
S-a terminat 0-0, adică scorul care a reflectat perfect nivelul celor două echipe. Rapid s-a ales cu un punct după trei înfrângeri consecutive, în timp ce Dinamo a bifat al cincilea meci fără victorie în campionat.
După 24 de etape, Rapid ocupă locul 5 cu 42 de puncte, cu opt mai puţine decât liderul CFR Cluj, care joacă luni, în deplasare, la Vaslui. Dinamo rămâne pe 2 cu 46 de puncte din 24 de jocuri, iar podiumul e încheiat de Steaua cu 43 de puncte. Totuşi, dacă va învinge CFR Cluj, atunci FC Vaslui va urca pe 3, „galben-verzii” având acum 42 de puncte. (adevarul.ro)

Rednic a revenit după trei ani în Liga I și a scos un punct din deplasare
Ioan Niculae a decis să revoluţioneze Astra Ploieşti, deşi spusese în trecut că nu-şi doreşte să investească prea mulţi bani în fotbal.
După ce l-a demis şi pe portughezul Antonio Conceicao, care obţinuse o singură victorie în acest an, cu Mioveni, patronul prahovenilor a pus piciorul în prag. Cel mai bogat om din fotbalul românesc i-a adus la echipă pe Dinu Gheorghe preşedinte şi pe Mircea Rednic antrenor.

Primul meci al cuplului care a mai lucrat împreună şi la Rapid a fost cel de ieri, de la Mediaş, în faţa Gazului. Cei doi au trecut testul cu bine, dar doar din punct de vedere al rezultatului, 0-0. A fost primul punct al Astrei după o serie de trei înfrângeri consecutive.

În schimb, chiar dacă s-a văzut o creştere în jocul echipei, care a dominat partida şi a ratat cele mai multe ocazii, în special prin Fatai, meciul în sine a fost unul de slabă calitate. La acest lucru a contribuit şi faptul că medieşenii au părut obosiţi după confruntarea de la mijlocul săptămânii, din Cupă, cu Dinamo. În etapa următoare, echipa lui Rednic va juca acasă, cu Pandurii Târgu-Jiu.

„A fost bine pentru primul meci. Sunt mulţumit cu acest egal, deşi puteam câştiga. Veţi vedea că la anul vom avea forţa pe care ne-o dorim”, s spus Mircea Rednic.