AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Dortmund câștigă grupa, Real Madrid elimină Manchester City, deși arbitrul...

Liga Campionilor. Dortmund câștigă grupa, Real Madrid elimină Manchester City, deși arbitrul s-a opus!

Manchester United a fost eliminată din Liga Campionilor după remiza de pe teren propriu, scor 1-1, cu Real Madrid. Pentru englezi mai rămâne doar speranța calificării în Liga Europa, în timp ce Dortmund a câștigat grupa D.
Borussia Dortmund și Real Madrid și-au asigurat calificarea în optimile Ligii, însă spaniolii vor avea parte de un adversar mai dificil întrucât vor încheia grupa pe locul secund.

În remiza de la Manchester, scor 1-1, Real Madrid a deschis scorul în minutul 10, prin Karim Benzema, care s-a demarcat excelent în fața porții la o centrare excelentă a lui Di Maria.

Casillas a făcut minuni în partea secundă, blocând un șut al lui Aguero, dar argentinianul a reușit totuși să egaleaze în minutul 73. Arbitrul a acordat cu ușurință un penalty pentru gazde, Arbeloa a fost eliminat, iar Aguero a înscris de la punctul cu var, stabilind scorul final.

În celălalt meci din grupă, Dortmund s-a impus cu 4-1 pe terenul celor de la Ajax Amsterdam.
Pentru nemți au marcat Reus (8), Gotze (36) și Robert Lewandowski (41 și 67), în timp ce golul gazdelor a fost reușit de Hoesen (86).

După 5 etape, clasamentul grupei D arată astfel: 1. Dortmund 11p, 2. Real Madrid 8p, 3. Ajax 4p, 4. Manchester City 3p.
În ultima rundă se vor disputa meciurile Dortmund – Manchester City și Real Madrid – Ajax.