AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR - Regaluri fotbalistice la Londra şi Leverkusen

LIGA CAMPIONILOR – Regaluri fotbalistice la Londra şi Leverkusen

Cifrele incredibile pe care FC Barcelona le-a avut aseară. Ce echipă este deja 90% calificată. Mini grevă a unor suporteri. Un român a comis-o rău de tot. Rezultatele şi clasamentele după 3 etape

Meciul anului

Pe „Bay Arena” din Leverkusen s-a desfăşurat o partidă, care imediat după fluierul final al arbitrului maghiar Kassay Viktor s-a „instalat” confortabil pe locul 1 în top-ul „meciurile anului”. Da a fost un adevărat regal fotbalistic. În minutul 19, gazdele aveau deja 2-0 (normal dacă ţinem cont că în etapa precedentă „romanii” au încasat 3 goluri de la BATE Borisov în prima repriză), prin reuşitele lui „Chicharito” şi în minutul 25 tabela trebuia să arate chiar 4-0, dar fostul jucător al lui „MU” şi Real şi noul vârf al naţionalei Germaniei, Karim Bellarabi au ratat incredibil. Scăpaţi de un scor fluviu în numai 25 de minute, oaspeţii au reuşit să egaleze (min.29 şi 38), iar după pauză să se distanţeze la 4-2 (min.73).

La acest scor a fost rândul celor de la AS Roma să rateze incredibil e ocazii mari de gol, după care în minutele 84 şi 86, gazdele au punctat şi au restabilit egalitatea. Mai mult, în minutul 90+4, Admir Mehmedi, autorul golului egalizator a fost pus la 12 metri uşor lateral în postură de unu la unu cu un Szczesny ieşit aiurea din poară, dar internaţionalul elveţian a trimis mingea milimetric pe lângă bară. Un eventual 5-4 poate ar fi fost nedrept, după cum s-au desfăşurat ostilităţile.

Meciul dintre BATE şi FC Barcelona s-a jucat aproape 85 de minute în terenul echipei gazdă, care s-a apărat eroic şi a rezistat eroic timp de 45 de minute. Neymar a ratat din toate poziţiile posibile, iar Suarez, ca şi înlocuitorul lui Messi, El Haddadi, nu au fost în apele lor. La 3 minute de la reluare, Rakitic, complet nemarcat la 20 de metri a trimis o torpilă în vinclu şi tot el a închis tabela în minutul 64. Calificarea – doar locul 2, pentru că locul 1 este acontat de catalani – se joacă, şanse având oricare din celelalte competitoare. Meciurile Roma – Leverkusen şi BATE – Leverkusen sunt cele care vor fi decisive pentru „primăvara europeană” în LC.

Grupa F

Arsenal Londra – Bayern Munchen 2-0 (0-0)

Dinamo Zagreb – Olympiacos Pireu 0-1 (0-0)

Clasament

1. Bayern Munchen – 6 puncte
  2. Olympiacos Pireu – 6 puncte
  3. Dinamo Zagreb – 3 puncte
  4. Arsenal Londra – 3 puncte

„From hero to zero”

Jocul de cuvinte de mai sus apare în pagina de net a publicaţiei engleze Daily Mail şi sintetizează prestaţia portarului Manuel Neuer de la Bayern Munchen. În prima repriză, după ce a scos două mingi grele, a reuşit ceea ce se poate numi (cel puţin) intervenţia anului, reuşind să scoată de pe linia porţii o minge reluată cu capul de Walcott, o minge pe care 99 de portari din 100 nu o scoteau. Dar tot Neuer a gafat nepermis în minutul 77, când nu a reuşit să prindă pe linia de 6 metri o minge foarte uşoară şutată pe sus de la 40 de metri şi care a fost împinsă în poartă, din cădere de către Giroud. Este posibil ca francezul din linia de atac a „tunarilor” să se fi ajutat de mână, dar se ştie, atingerea mingii cu mâna de către un jucător aflat în cădere din cauză că este busculat de adversar, nu se sancţionează.

A fost golul care menţine în cărţile calificării pe Arsenal. Tot Neuer a mai avut o intervenţie de clasă, în minutul 94, numai că mingea scoasă de el în extremis, trecuse de linia porţii. Arsenal, care venea după două înfrângeri surprinzătoare la Dinamo Zagreb şi la Olympiacos Pireu (acasă) avea nevoie de 3 puncte ca de aer pentru a mai spera să prindă locul 2 în grupă, loc însă care nu este sigur decât în cazul unei victorii la două goluri diferenţă la Atena.

Partida dintre Arsenal şi Bayern a reprezentat un adevărat regal forbalistic, fiind una dintre cele mai frumoase din ultimul timp. Gazdele au apreciat corect că sunt sub nivelul echipei germane şi au ales să facă un joc de apărare, dar cu un marcaj strict la cei mai periculoşi oameni ai oaspeţilor şi au lansat contraatacuri tăioase care i-au pus în situaţii de gol pe cei din avanposturi. De cealaltă parte, bavarezii au dominat copios partida, dar golgheterul Lewandowski a fost blocat sistematic, iar când a scăpat de apărători a intervenit portarul Cech, şi el în formă de zile mari. Nemţi care au avut în Douglas Costa o aripă stângă ce a făcut prăpăd pe partea lui pot acuza jocul slab făcut de Arturo Vidal aflat în poziţie de vârf doi şi jocul cam sub aşteptări a lui Thomas Muller care nu s-a simţit deloc bine în postura de aripă dreapta. Una peste alta, am asistat la prima înfrângere pentru Bayern într-un meci pe care l-a controlat autoritar. Caseta tehnică (primele cifre sunt ale gazdelor) este edificatoare: Posesie: 27% – 73%; total pase: 278 – 765; pase corecte: 207 – 694; total şuturi: 13 – 21; şuturi pe spaţiul porţii: 8 – 10; cornere: 5 – 11; Credem că orice comentariu este de prisos.

Despre partide de la Zagreb sunt puţine de spus. A fost una în care grecii au dovedit că sunt o echipă pragmatică şi că ştie să joace pe cartea contraatacului în deplasare. Gazdele au avut o bară, un penalty trecut cu vederea, iar golul l-au primit după ce fundaşul central Siovas a făcut o cursă de 50 de metri pe „autostrada” Măţel, a pasat unui coleg care din unghi imposibil a reuşit să înscrie golul victoriei. Nici Brown, autorul golului nu a fost deranjat de Măţel, deşi a înscris din raza zona în care trebuia să se afle românul. În această grupă Bayern nu are cum să nu se califice, iar „finala” pentru locul 2 se va juca pe Karaiskakis din Atena, între Olympiacos şi Arsenal.

Locul 2 se joacă la Londra

FC Porto este aproape scăpată în câştigătoare a grupei, sau în cel mai rău caz se califică de pe locul 2. Doar faptul că şi-a desconsiderat adversarul a făcut ca tabela de marcaj să arate numai 2-0. Peste 2 săptămâni nu vedem cum ar putea să nu câştige la Tel Aviv. La Kiev, Dinamo a terminal la egalitate cu Chelsia, dar se poate considera nedreptăţită de rezultat. Gazdele au controlat partida şi au avut ocazii mai mari decât ale oaspeţilor. Londonezii au acuzat neacordarea unui penalty la un faul discret în careu asupra lui Fabregas. Locul 2 însă se joacă.

Englezii sunt avantajaţi de program, pentru că joacă acasă şi cu Dinamo şi cu FC Porto. Însă orice jumătate de pas greşit le poate fi fatal. Echipa din Ukraina are în deplasare şi meciul cu FC Porto şi are nevoie de cel puţin 2 puncte din cele două deplasări.

Grupa H

Zenit Sankt Petersburg – Olympique Lyon 3-1 (1-0)

Tancurile „ruseşti” Hulk şi Witsel rad totul în cale

În această grupă lucrurile sunt cam clare. Zenit cu maximum de puncte după 3 meciuri este greu de crezut că poate pierde „primăvara europeană” din Liga Campionilor. Echipa merge ceas şi are şi victorie în deplasare la a doza echipă valoroasă a grupei, FC Valencia. În plus, piesele de rezistenţă ale ruşilor, brazilianul Hulk şi belgianul Witsel sunt de neoprit şi dizlocă orice apărare au în faţă. Spaniolii au prima şansă la locul 2, chiar dacă marţi noaptea au câştigat în faţa debutantei AA Gent graţie a două autogoluri. Cel puţin până acum, pentru campioana Belgiei, faza grupelor reprezintă o pălărie prea mare pentru ea. Nu este exclus ca peste două săptămâni în această grupă să avem deja calificate matematic pe Zenit şi Valencia. (cotidianul.ro)