AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – Parcursul celor două adversare până în sferturi

LIGA CAMPIONILOR – Parcursul celor două adversare până în sferturi

HCM Baia Mare și Buducnost își dispută ”biletul” pentru Final 4. Se vor afla față în față două echipe cu tradiție foarte diferită în EHF Champions League: băimărencele sunt abia la al treilea sezon în presitigioasa competiție, în timp ce adversarele lor bifează sezonul cu numărul 20.

Și dacă pentru HCM punctul culminant al Ligii Campionilor este dat de calificarea în sferturi (nivel atins atât anul competițional precedent, cât și în actualul), Buducnost are în vitrină deja două trofee de EHF Champions (câștigate în 2012 și 2015).

Revenind la actualul sezon, băimărencele au obținut două victorii în Grupa A, ambele în detrimentul celor de la RK Krim Mercator. Pornite cu lada de zestre goală în grupele principale, vicecampioanele României au reușit un parcurs absolut entuziasmant de cinci victorii consecutive, abia în ultima etapă de Main Round campioana Ungariei reușind să se impună în fața HCM la Budapesta. Cu 10 puncte (toate câștigate în Main Round), băimărencele s-au calificat în sferturi de pe a patra poziție din Grupa 1 principală.

Neînvinsă, așa a ieșit din confruntările Grupei D campioana Muntenegrului. Un singur punct a pierdut pe traseu deținătoarea trofeului Ligii Campionilor, făcând egal la 23 pe propriul teren cu CSM București. În Grupa 2 principală, Cristina Neagu et company au făcut și primii pași greșiți: acasă la Györi Audi ETO KC și la HC Vardar. Cu un total de 15 puncte (8 obținute în Main Round), Buducnost merge mai departe din postura de lider al Grupei 2 principale.

Handbalistele lui Aurelian Roșca au repurtat cea mai categorică victorie în fața campioanei Germaniei, Thüringer HC, pe care au învins-o în Baia Mare cu 38-27 Grupa 1 principală. Cea mai drastică înfrângere a fost administrată vicecampioanelor României în Grupa A, de către Larvik, care a învins în Norvegia cu 27-22 echipa din Baia Mare. Jucătoarele lui Dragan Adzic au obținut cel mai lejer succes în compania FC Midtjyland (28-18), ambele înfrângeri suferite în Main Round fiind la două goluri diferență: 20-22 cu Györi Audi ETO KC, 24-26 cu HC Vardar.

Buducnost vs FC Midtjyland 28-18, 27-21;

HCM Baia Mare și Buducnost se vor întâlni în prima manșă a sferturilor EHF Champions League sâmbătă, începând cu ora 14.00, în sala sporturilor ”Lascăr Pană”. Returul va avea loc în 10 aprilie, de la ora 18.00 (ora României), în Centrul Sportiv Morača din Podgorica.

Sursa: hcmbaiamare.ro