AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR - Oltchim, victorie fantastică cu Ferencvaros

LIGA CAMPIONILOR – Oltchim, victorie fantastică cu Ferencvaros

Oltchim Râmnicu Vâlcea a câștigat sâmbătă seară, în Liga Campionilor la Handbal, la șapte goluri diferență în Ungaria, deși avea nevoie de o victorie cu doar două goluri avans. Campioana României s-a impus cu 30-23 pe terenul unei echipe care n-a mai pierdut de doi ani și are prima șansă pentru calificarea în semifinale.
În fața unei săli arhipline, în care doar câteva sute de români și-au făcut loc pentru a susține echipa campioană a României, Oltchim a avut de înfruntat și atmosfera incendiară ostilă, și o echipă puternică, dar și un arbitraj cel puțin dubios al surorilor gemene Bonaventura.
Oltchim a avut un început timorat de meci, cu multe erori în defensivă, compensate însă printr-un atac mult mai bun. Bulatovic a dus în spate echipa din Râmnicu Vâlcea în prima repriză, Oltchim fiind salvată și de intervențiile din poartă ale Paulei Ungureanu.
După 15-15 la pauză și o primă jumătate de meci în care mai mult Ferencvaros a avut avantaj, Oltchim s-a dezlănțuit în repriza a doua. Ferencvaros n-a mai pierdut pe teren propriu din aprilie 2011, câștigând 13 meciuri consecutive în cupele europene.
Vâlcencele au revenit spectaculos după ce Ferencvaros s-a desprins la 17-15, reușind în ciuda eliminărilor acordate foarte ușor de cele două arbitre să marcheze în inferioritate. În luminile reflectoarelor a intrat și Navarro, cu evoluția fabuloasă din poartă, ceea ce a ajutat Oltchimul să prindă și mai multă încredere.
Cu 5 minute înainte de final, elevele lui Jakob Vestergaard aveau deja cinci goluri avans pe tabelă, diferență majorată în ultima secundă la șapte lungimi. Scor final 23-30, rezultat cu care Oltchim prinde aripi pentru locurile pentru semifinalele Ligii Campionilor.
Campioana României a dovedit, în ciuda problemelor financiare apăsătoare, că mai poate oferi victorii de răsunet în cupele europene și că merită și poate fi menținută în viață, după ce în ultimele zile se vorbea chiar de desființare dacă se ratează victoria în Ungaria.