AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – Manchester City și Atletico Madrid sunt favorite la calificare

După ce și-a menajat o mare parte dintre titulari în Cupa Angliei, competiție pe care a părăsit-o după o înfrângere severă cu Chelsea, scor 1-5, Manchester City s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Dinamo Kiev, în prima manșă a optimilor UEFA Champions League.

Gazdele au început tare și Yarmolenko a fost aproape să deschidă scorul, în minutul 4, șutul său fiind respins în bara transversală de Hart. City a fost însă formația care a intrat în avantaj, la capătul primului sfert de oră, după ce Aguero a marcat, în urma unui corner.

Manchester City a condus cu 2-0 din minutul 40, după ce apărarea gazdelor a fost din nou surprinsă. David Silva a punctat de această dată, din fața porții, assist-ul fiind semnat de Sterling. A fost al șaselea gol al jucătorului spaniol în UEFA Champions League.

Dinamo Kiev a reușit să reducă din diferență, în repriza secundă. Buyalskiy l-a învins pe Hart în minutul 59, cu un șut plasat, din afara careului, deviat însă de Otamendi.

Manchester City a mai înscris însă o dată pe final, prin Yaya Toure, în minutul 90, ivorianul izbutind să marcheze după o pauză de 730 de minute, în UEFA Champions League.

După 3-1 cu Dinamo Kiev, Manchester City devine primul club din Anglia care înscrie 3 goluri într-o deplasare dintr-o fază eliminatorie a UEFA Champions League, după nu mai puțin de 6 ani. În februarie 2010, Manchester United reușea să o învingă pe AC Milan, în Italia, cu scorul de 3-2.

De asemenea, echipa lui Pellegrini este singura din Premier League care a câștigat în cupele europene, în acest an.

Dinamo Kiev: Shovkovskiy – D. Silva (’66 Makarenko), Dragovic, Vida, Khacheridi – Rybalka, Garmash (’31 Veloso), Gonzalez – Buyalskiy, Yarmolenko – Teodorczyk (’46 Moraes)
Antrenor: S. Rebrov

Manchester City: Hart – Sagna, Kompany, Otamendi, Clichy – Fernando, Fernandinho – Toure, Silva, Sterling – Aguero (’90+1 Iheanacho)
Antrenor: M. Pellegrini

Gazdele au jucat 22 de minute în zece oameni

56ce289295f9cf6e7d000000Atletico Madrid rămâne favorită la calificarea în sferturile UEFA Champions League, după egalul, 0-0, de „afară”, cu PSV. Şi statistica este de partea spaniolilor: este a treia oară când termină cu acest scor, în deplasare, turul unei duble eliminatorii, iar în primele două au trecut mai departe (Bastia – 1972 şi Celtic – 1974).

Echipa lui Diego Simeone a forţat victoria pe final, mai ales că olandezii au rămas în 10, în minutul 68, atunci când Pereiro a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

Aceasta a fost prima oară după 50 de meciuri din UCL când Atletico a jucat în superioritate numerică. Ultima oară se întâmplase contra Stelei, în septembrie 1996. Gazdele de atunci s-au impus cu 4-0, după ce Marius Baciu a fost eliminat.

Diego Simeone a demonstrat încă o dată că ştie cum să facă tactica pentru ca echipa lui să nu primească gol: din cele 234 de meciuri cu argentinianul pe bancă, plasa porţii madrilene nu a fost perforată în 121 de rânduri.

Totuşi, există veşti bune şi pentru PSV: e prima oară când nu încasează un gol de la o echipă spaniolă din aprilie 1988, atunci când a înregistrat un 0-0 cu Real Madrid.

Mai mult, Atletico nu a trecut niciodată de o echipă olandeză, în dublă manşă, fiind eliminată de Ajax (în două rânduri) şi de Groningen, în alte două ocazii.

Echipele

PSV (4-5-1): Zoet – Arias, Willems, Bruma, Moreno – Van Ginkel, Guardado (Hendrix 75), Propper – Narsingh (Isimat-Mirin 66), Locadia (Lestienne 86), Pereiro

Antrenor: P. Cocu

Atletico (4-3-3): Oblak – Juanfran, Godin, Savic, Filipe Luis – Gabi, Koke, Saul (Correa 74) – Oliver Torres, Griezmann, Vietto (F. Torres 61)

Antrenor: D. Simeone