AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Mai aproape de adevăr! Oltchim a învins pe Zvezda fără...

Liga Campionilor. Mai aproape de adevăr! Oltchim a învins pe Zvezda fără probleme

Oltchim Ramnicu Valcea a obtinut prima victorie din grupa principala a Ligii Campionilor, succes care ii pastreaza intacte sansele de calificare in semifinalele competitiei. Oltchim a invins cu 29-25 pe Zvezda, formatie din Rusia si respira usurata, pentru că o infrangere in acest meci ar fi redus la zero sansele de a ajunge în semifinalele Ligii Campionilor.
Confruntata cu serioase probleme financiare si nesigura de viitorul pe care-l are, campioana Romaniei a avut dificila misiune a unui meci de totul sau nimic in fata rusoaicelor de la Zvezda Zvenigorod. Oltchimul s-a achitat insa de sarcini si s-a impus.
Handbalistele de la Oltchim Ramnicu Valcea aveau neaparat nevoie de victorie pe teren propriu in fata rusoaicelor, pentru a ramane in cu sanse la calificarea in semifinale.
Meciul a fost unul foarte echilibrat in prima repriza, insa Oltchimul a pastrat mereu un gol sau doua in fata. De fiecare data s-a apropiat Zvezda, a egalat in multe faze si a avut de doua ori si avantaj pe tabela, insa romancele au reusit in permanenta sa nu se piarda cu firea si sa revina in frunte.
Repriza a doua a aratat mai multa incredere in jocul Oltchimului. Elevele lui Jakob Vestergaard au fost mai concentrate, si au reusit sa se redreseze dupa un start ghinionist cu doua mingi trimise in bara. Rusoaicele au incercat sa profite, au preluat chiar conducerea, dar publicul de la Ramnicu Valcea a purtat handbalistele noastre spre victorie.
Oltchimul s-a desprins pentru prima data la trei goluri diferenta in minutul 45, dupa o dubla eliminare in tabara oaspetelor si din acel moment n-a mai cedat. Campioana Romaniei s-a desprins apoi la cinci goluri diferenta, pentru a termina la final meciul cu 29-25.
Oltchim – Bulatovici 10 goluri, Managarova 7, Manea 3 Farcau 3, Barbosa 3, Bradeanu 1, Stanca 1, Curea 1
Zvezda – Postnova 6 goluri, Lacrabere 5, Nikolici 4, Chernova 2, Koroleva 2, Marennikova 2, Lobach 2, Uskova 1, Khavronina 1.
In primele doua partide din grupa, Oltchim a cedat in fata unguroaicelor de la FTC Budapesta, cu 22-23, si a slovenelor de la Krim Ljubljana, cu 24-28.