AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – Atletico Madrid s-a calificat în finală după un meci...

LIGA CAMPIONILOR – Atletico Madrid s-a calificat în finală după un meci nebun la Munchen

Atletico Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor după ce a fost învinsă în manșa retur a penultimului act de Bayern Munchen, în Germania, scor 2-1. În tur, spaniolii au învins cu 1-0.

BAYERN MUNCHEN – ATLETICO MADRID 2-1
A marcat: Xabi Alonso 31, Lewandowski 74/ Griezmann 56

Nemții au fost cei care au deschis scorul în minutul 31, după o lovitură liberă executată de Xabi Alonso și deviată de un adversar în poartă. Trei minute mai târziu, Muller a ratat un penalty, mingea fiind respinsă de Oblak.

După revenirea de la cabine, Atletico a fost mai ofensivă și în minutul 54, Griezmann a egalat, obligându-i pe germani să mai înscrie de două ori pentru a se califica.

Francezul s-a desprins de Alaba și a rămas singur cu Neuer, pe care l-a învins cu un șut șiret, la colțul scurt. Jucătorii lui Guardiola au solicitat offside la francez, dar reluările tv au arătat că mai degrabă acesta era în poziție regulamentară, lângă Alaba, în momentul pasei lui Torres.

Faza a readus însă în memorie ultimul minut din returul sferturilor cu Barcelona, când catalanii au primit o lovitură liberă pentru henț la marginea careului, deși infracțiunea se consumase în careu.

Bayern însă n-a mai avut decât o singură reușită, cea a lui Lewandowski din minutul 74. Torres a avut șansa să închidă meciul în minutul 84, dar lovitura sa de pedeapsă a fost parată de Neuer.

A fost pentru prima dată în istorie când s-au ratat două lovituri de pedeapsă într-o semifinală de Liga Campionilor.

În ultimul minut de joc tensiunea a atins cote maxime și Diego Simeone și-a lovit un om din staff după ce acesta din urmă a întârziat să facă o schimbare.

Cea de-a doua finalistă se va decide miercuri, de la ora 21:45, dintre Real Madrid și Manchester City. În tur a fost 0-0.