AcasăMARAMURESUL ISTORICLIGA A III-A - CSM Sighetu Marmației a câștigat derby-ul Maramureșului

LIGA A III-A – CSM Sighetu Marmației a câștigat derby-ul Maramureșului

Două din cele mai în formă echipe ale acestei ediții de campionat, CSM Sighet și ASF Comuna Recea, s-au întâlnit în această după amiază într-o partidă care a însemnat derby-ul seriei (ocupantele locurilor 2 și 3), dar și cel al județului Maramureș.

Cele două echipe din județ veneau după victorii obținute în etapa precedentă, Sighetu în deplasare la Sănătatea Cluj, iar Recea acasă cu Odorheiu Secuiesc.

Sâmbătă, sighetenii au început mai bine meciul, reușind să înscrie imediat după fluierul de start al arbitrului, prin Alexandru Taciuc. Golgheterul gazdelor a marcat din nou, în minutul 15. Oaspeții au redus din diferență prin Dumitru Morar, minutul 38, astfel că la pauză scorul a fost de 2-1.

În repriza secundă tot gazdele par mai hotărâte să câștige, Denis Lemac așezând mingea în poarta Comunei Recea în minutul 51. Oaspeții nu renunță la luptă, 15 minute mai târziu obțin o lovitură de la 11 metri și scorul devine 3-2, același Morar transformând penalitatea. Până la fluierul final nu se mai înscrie, ambele echipe par mulțumite de rezultat și nu riscă niciuna.

Luceafărul Oradea n-a reușit decât un egal în deplasarea de la FC Zalău, echipă ce n-a realizat niciun punct până astăzi, astfel că sighetenii au urcat pe primul loc în clasamentul la zi. Cum în etapa viitoare joacă tot pe teren propriu, vor avea ocazia să-și consolideze poziția.

Rezultatele etapei a 6-a

CS Osorhei – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc: 1-2 (1-0); O. Popa (40) / Moldovan (50), Csuros (82)

FC Zalau – Luceafarul Oradea: 1-1 (1-1); Chetan (5) / Balla (45+2)

CS Iernut – Sanatatea Cluj-Napoca

Industria Galda de Jos – Luceafarul Balan: 2-1 (2-1); Baghiu (19), Lupsan (45) / Brânduse (16)

CSM Avântul Reghin – Unirea Dej: 3-1 (2-0); Sain (20), Gliga (27), Kovacs (90 – autogol) / Nalati (70)

AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Jucu 1-6

CSM Sighetu Marmatiei – ACS Fotbal Comuna Recea: 3-2 (2-1); Taciuc (2, 15), Lemac (51) / Morar (38, 66 – 11m)