AcasăEvenimentSportLIGA 2. SERIA 2. – Baia Mare pierde acasă, Gaz Metan a...

LIGA 2. SERIA 2. – Baia Mare pierde acasă, Gaz Metan a promovat, UTA merge la baraj

Gaz Metan Mediaș și-a asigurat revenirea în prima ligă, după numai un sezon, în urma egalului de la Mioveni, scor 1-1, obținut de argeșeni la ultima fază a meciului, grație lui Bogdan Stoica. Ardelenii deschiseseră scorul în minutul 44, prin Radu Zaharia.

UTA Bătrâna Doamnă a prins locul 2 după un final dramatic la Brașov, unde a marcat golul care i-a asigurat poziția de baraj în minutul 89, prin Manea. Arădenii au condus cu 2-0, după reușitele lui Man și Tănase, însă Brașovul a egalat incredibil, grație golurilor lui Rusu și Avram, și a incendiat finalul partidei.

Chindia Târgoviște a învins degeaba la Baia Mare, scor 4-2. Dâmbovițenii au fost conduși cu 0-1 până în minutul 44, au revenit spectaculos până în minutul 60, când conduceau cu 4-1, și s-au concentrat în final la veștile de la Brașov. Golul marcat de UTA în minutul 89 a aruncat Chindia pe locul 3.

FCM Baia Mare – Chindia Târgoviște 2-4 (1-1)
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); Asistenţi: Gero Szabo (Cluj-Napoca) şi Mihai Marius Marica (Bistriţa).

Baia Mare: Ormenişan – Sg. Oltean, Daminuţă, D. Munteanu, Fl. Ilie, Aniţoiu – Vasilache, Străuţ, A. Ignea (cpt.), Păcurar – Şter
Rezerve: Bota – Buşu, Jurj, Codoban, Codin, V. Pop, R. Lupu
Antrenor: Dorin Toma

Chindia: Aioani – Dr. Pătru (cpt.), D. Ispas, Vătavu, C. Dinu – Neniţă, L. Mihai, Honciu, Neguţ – Cherchez, D. Popa

Min 77 Munteanu şutează puternic din careu, dar respinge Aioani

Min 76 Oltean reia cu capul din 8 metri în bara transversală, minge revine în teren, iar Străuţ şutează din vole, dar respinge portarul oaspeţilor

Min 68 Daminuţă şutează de la 30 de metri, respinge Aioani în corner

Min 65 2-4 Vasilache intră în careu, driblează un adversar şi marchează

Min 61 Pop intră în locul lui Ilie

Min 60 1-4 Honciu marchează după o acţiune personală

Min 58 Şter este înlocuit cu Jurj

Min 54 1-3 Popa primeşte o minge de la acelaşi Cherchez şi marchează cu un şut de la 14 metri

Min 53 1-2 Cherchez îi centrează lui Popa, care marchează spectaculos cu capul, bară gol

Min 48 Şter şutează de la 25 de metri, puţin pe lângă poartă

Min 47 Mihai execută o lovitură liberă, trimite mingea în careu, Honciu reia cu capul, dar Ormenişan respinge peste transversală

Min 46 Buşu îl înlocuieşte pe Aniţoiu

Min 44 1-1 Acţiune personală a lui Popa, care intră în careu, îl driblează şi pe portarul Ormenişa şi marchează

Min 28 Popa trece de Ilie, intră în careu şi şutează puternic, dar respinge Ormenişan

Min 21 Mihai execută lovitură liberă, de la 20 de metri, în braţele lui Ormenişan

Min 17 1-0 Corner pentru gazde, executat de Păcurar, până la Munteanu, care reia în plasă

Min 16 Vasilache şutează spre colţul lung, de la 12 metri, peste poarta lui Aioani