AcasăEvenimentSportLARVIK, DE NEÎNVINS - CSM București a pierdut în fața norvegiencelor și...

LARVIK, DE NEÎNVINS – CSM București a pierdut în fața norvegiencelor și va avea un adversar dificil în sferturi

LARVIK, DE NEÎNVINS CSM București, deținătoarea trofeului, a fost învinsă de formația norvegiană Larvik cu scorul de 35-33 (18-18), sâmbătă seara, în deplasare, în Grupa a 2-a principală a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM București a început foarte bine meciul și a condus cu 2-0 (min. 2) și 4-1 (5), apoi s-a desprins la 10-6 (14), dar gazdele au marcat de trei ori la rând și s-au apropiat la o lungime pe tabela de marcaj, 10-9 (17). Larvik a reușit să conducă în premieră în min. 28, cu 17-16, dar la pauză scorul a fost egal, 18-18.

Pauza nu le-a priit campioanelor Europei, care au primit patru goluri fără să înscrie vreunul. Ungureanu şi Grubisic nu le-au fost nici ele de prea mare ajutor bucureştencelor- eficacitatea celor doi portari a fost de numai 10%.

Debutul reprizei secunde a fost catastrofal pentru CSMB, care s-a văzut condusă cu 22-18 (34). În min. 41, diferența de pe tabelă era minimă, 24-23 pentru Larvik, care a tranșat soarta meciului în decurs de câteva minute, desprinzându-se decisiv.

Norvegiencele au continuat să facă legea pe teren şi s-au distanţat chiar și la 6 goluri (30- 24). CSM a recuperat pe final, și, după o paradă a Paulei Ungureanu, putea egala situația: Niombla a irosit însă atacul, iar meciul s-a încheiat cu victoria lui Larvik, 35-33.

Pentru campioana Europei au marcat Carmen Martin 8 goluri, Isabelle Gullden 7, Linnea Torstensson 5, Gnonsiane Niombla 4, Camille Ayglon Saurina 4, Anastasia Lobaci 2, Majda Mehmedovic 1, Iulia Curea 1, Aurelia Brădeanu 1.

Golurile echipei norvegiene au fost reușite de Amanda Kurtovic 8, Thea Mork 7, Marit Frafjord 7, Gro Hammerseng-Edin 5, Linn-Kristin Koren Riegelhuth 3, Tine Stange 2, Kristine Breistol 2, Karoline Breivang 1.

Meciul s-a desfășurat în fața a 2.277 spectatori și a fost arbitrat de croații Dalibor Jurinovic și Marko Mrvica, delegat EHF fiind sârboaica Tatjana Medved.

În clasament, pe primul loc Gyori Audi ETO KC, 13 puncte (8 jocuri), urmată de Larvik, 10 puncte (8 j), FC Midtjylland, 8 p (7 j), CSM București, 7 p (8 j), RK Krim Mercator, 6 p (8 j), Team Esbjerg, 2 p (7 j).

58b1f3a295f9cf085fc97af8

Nu a fost surpriză la Ljubljana! Gyor a bătut-o pe Krim, cu 34-17. Neplătite de patru luni, slovenele nu au pus probleme fetelor antrenate de selecționerul Romaniei, Martin Ambros. Superlativele lui Gyor au fost portarul Eva Kiss, care a apărat peste jumătate din mingile trimise pe poartă, dar și super starul Anita Gorbicz (FOTO).

Cu cele 10 goluri marcate, Gorbicz a devenit singura jucătoare din lume cu peste 900 de goluri în Champions League, înscrise numai pentru Gyor.

Gyor și-a asigurat matematic calificarea în sferturi, iar Krim va juca meciul decisiv la București contra celor de la CSM, vineri, în direct pe Digi Sport 1, de la ora 20:00.