AcasăEvenimentSportLA UN PAS DE SUPRIZA: Academia Minaur a pierdut pe terenul liderului

LA UN PAS DE SUPRIZA: Academia Minaur a pierdut pe terenul liderului

Academia de Handbal Minaur a fost aproape de a realiza surpriza etapei cu numărul cinci din seria B a Diviziei A, pe terenul liderului CSM Făgăraș. Echipa noastră a condus la pauză cu 16-19, însă la final gazdele s-au impus la două goluri diferență, scor 33-31.

PRIMA REPRIZĂ

Gazdele au început mai bine jocul, conducând cu 6-3 după primele șapte minute de joc, însă Academia de Handbal Minaur a revenit pe tabela de marcaj și a reușit să egaleze la mijlocul primului mitan, scor 9-9. Șase minute mai târziu, echipa noastră a luat un avantaj considerabil, conducând cu 10-14. Cu cinci minute înainte de final, CSM Făgăraș a înjumătățit avantajul echipei noastre, scorul devenind 14-16. La pauză, Academia de Handbal Minaur a intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 16-19.

REPRIZA SECUNDĂ

Imediat după reluare, gazdele s-au apropiat la un singur gol, scor 18-19, însă pentru puțin timp, deoarece în minutul 38, Academia de Handbal Minaur a înregistrat cel mai mare avantaj din acest meci (6 goluri), scor 18-24.

Handbaliștii de la CSM Făgăraș nu s-au dat bătuți, și au reușit să micșoreze avantajul nostru cu fiecare minut scurs. Cu șase minute înainte de final, gazdele au reușit să revină în avantaj, scor 29-28 și au încheiat victorioși meciul, impunându-se la finalul celor 60 de minute cu scorul de 33-31.

Academia de Handbal Minaur: Niculai, Balint – Botea (8 goluri), Nagy (7), Andrei (6), Erni (5), Căbuț (3), Bărbuș (2), Dedea, Pomian, Cotună, Sângeorzan.

Pentru Academia de Handbal Minaur este a doua înfrângere consecutivă în acest sezon, după ce etapa trecută a pierdut pe teren propriu împotriva echipei CSM Satu Mare, scor 21-25.

În etapa următoare, Academia de Handbal Minaur va evolua pe teren propriu împotriva echipei ACS Muhlbach Sebeș, în etapa cu numărul șase din Divizia A. (sursa text și foto: www.academiaminaur.ro.)