AcasăEvenimentSportJO Londra 2012. Cătălina Ponor a câştigat medalia de argint la sol!

JO Londra 2012. Cătălina Ponor a câştigat medalia de argint la sol!

Cătălina Ponor a obţinut nota 15.200 în finala de la Londra şi a câştigat medalia de argint! Publicul a huiduit decizia luată de arbitri privind evoluţia Cătălinei Ponor. Arbitrii au notat dificultatea exerciţiului Cătălinei doar cu 6.200, ceea ce a stârnit nemulţumirea spectatorilor.
Cătălina Ponor a intrat a patra în concurs, reuşind un exerciţiu foarte bun, după dezamăgirea de la bârnă, unde a pierdut podiumul după o contestaţie a stafului SUA. Ponor a fost notată cu 15.200, publicul huiduind în momentul afişării acesteia, nemulţumit de nota prea mică.
Sandra Izbaşa a închis finala, dar şi participarea României în concursurile de gimnastică, cu o evoluţie bună, dar umbrită chiar în final de o mare ratare, fiind notată cu 13.333.
Podiumul a fost ocupat, în ordine, de Alexandra Raisman (SUA, 15.600), urmată de Cătălina Ponor (15.200) şi de Alia Mustafina (Rusia, 14.900).

La sărituri, Ponor a pierdut bronzul după conterstația SUA!
Gimnasta Cătălina Ponor a căzut pe locul 4, pierzând medalia de bronz, după ce arbitrii au acceptat contestaţia delegaţiei SUA făcută în cazul sportivei Alexandra Raisman, în finala de la bârnă de la Jocurile Olimpice, acordându-i americancei o notă egală cu a româncei dar cu o dificultate a exerciţiului mai mare.

Cătălina Ponor a intrat a doua în finala de la bârnă, execuţia sa fiind notată cu 15.066, notă cu care a cucerit medalia de bronz, în prima fază, la opt ani distanţă de când obţinea titlul olimpic la acest aparat.
Larisa Iordache a intrat a patra în concurs, dar a căzut de pe aparat şi a primit doar nota 14.200, cu care s-a clasat pe poziţia a 6-a.
Medalia de aur a fost cucerită de Linlin Deng (China, 15.600), urmată pe podium de Lu Sui (China, 15.500) şi Alexandra Raisman (SUA, 15.066). Ultima sportivă intrată însă în concurs, Alexandra Raisman, a fost notată cu 14.966, antrenorii ei depunând contestaţie. Arbitrii au acceptat contestaţia şi, după noi verificări, au mărit dificultatea exerciţiului, obţinând nota finală 15.066. Ponor a pierdut bronzul în ultima secundă, încheind pe locul 4.
La Londra, delegaţia feminină a României a mai cucerit medalia de bronz pe echipe şi aurul la sărituri, prin Sandra Izbaşa.