AcasăEvenimentSportÎNOT MASTERS - Băimărenii de la Clubul Gold Stars au cucerit 15...

ÎNOT MASTERS – Băimărenii de la Clubul Gold Stars au cucerit 15 medalii la Campionatele Naţionale

ÎNOT MASTERS  Peste 100 de înotători masters au participat la Campionatele Naţionale ale României destinate sportivilor trecuţi de 25 de ani, masters. De la evenimentul desfăşurat weekend-ul trecut, la Bazinul Olimpic din Târgovişte, băimărenii Clubului Gold Stars Baia Mare au revenit acasă cu 15 medalii, dintre care 13 de aur.

Delia Ana Kovacs a obţinut cinci medalii de aur în probele de 50 metri spate, 50 metri liber, 50 metri fluture, 50 metri bras precum şi la 200 metri mixt.

Ligia Medrea a urcat pe prima treaptă a podiumului în probele de 50 metri fluture, 100 metri spate, 400 metri liber, 100 metri fluture.

Ana Mihaela Coman a obţinut locul I la 50 metri liber, 50 metri spate, 50 metri fluture şi 50 metri bras.

Adrian Sălăjan a cucerit medalie de bronz la 200 metri mixt.

Ştafeta de 4×50 metri liber compusă din două fete, respectiv Delia Ana Kovacs şi Ligia Medrea, şi doi băieţi, Răzvan Oros şi Robert Pitaru, a obţinut locul II.

inot1

Următoarea competiţie la care vor participa înotătorii băimăreni sunt Campionatele Mondiale care se vor desfăşura în luna august în Budapesta, Ungaria.

Lor li se vor alătura şi alţi sportivi cu renume precum Ştefan Ioan Gherghel, dar şi cei care au reuşit să realizeze baremele de participare.