AcasăEvenimentINDIAN WELLS – Simona Halep a câștigat finala după un meci interzis...

INDIAN WELLS – Simona Halep a câștigat finala după un meci interzis cardiacilor

Simona Halep a câştigat cel mai tare turneu din cariera ei, unul din categoria Premier Mandatory. Dar l-a câştigat extrem, extrem de greu deşi era favorită clară în faţa Jelenei Jankovic (la casele de pariuri 1,25 – 1.30 erau cotele de victorie pentru Halep, 3.70 – 3.85 pentru Jankovic).

Toate coordonate o indicau pe Halep drept mare favorită: clasamentul WTA, românca pe locul 3, sârboaica pe locul 21; Halep s-a odihnit, nu a jucat în semifinale, Jankovic a jucat 3 seturi în penultimul act al turneului; Jankovic a avut unele probleme medicale la începutul acestui an; sârboaica a jucat doar (ŞASE) meciuri pâna la turneul de la Indian Wells, câştigând 2, pierzînd 4; adversarele întâlnite de Jankovic la Indian Wells au fost mai slabe decât cele întâlnite de Halep, sârboaica învingând doar o singură jucătoare din top 20, pe Madison Keys, clasată pe locul 18.

Nu mai intra în discuţie şi avantajul moral al ultimelor 3 victorii ale Simonei în ultimele întâlniri directe. Şi totuşi Simona Halep ne-a dat emoţii uriaşe şi şi-a făcut meciul foarte greu, de parcă ar fi jucat contra Sharapovei sau Serenei Williams.

Trei game-uri pierdute incredibil de Halep

Primul set începe cu un echilibru clar între cele două jucătoare, care se bat pentru fiecare minge. Game-ul unu este adjudecat după 5 egalităţi de Jankovic, contra serviciului şi a durat 8 minute şi 48 de secunde. Halep face re-break-ul, dar tot la mare luptă, după trei egalităţi. Urmează două game-uri în care fiecare jucătoare îşi câştigă fără probleme serviciul, după care începe dezastrul pentru Halep.

Trei game-uri la rând, dintre care două pe propriul serviciu sunt pierdute după ce românca conducea pe tabelă cu 40-0, 40-15 şi 40-0 !!!. Este 2-5, şi Jankovic îşi fructifică serviciu şi câştigă primul set cu un nescontat de nimeni 6-2. Halep a revenit la stilul de joc din primele două partide, adică a stat doar pe fundul terenului şi a preferat schimburile lungi de mingi, fără să forţeze atacuri.

Modest spre slab returul, mai ales pe primul serviciu al adversarei. Punctele obţinute pe primul serviciu au fost infinit mai puţine decât ale adversarei: 13 din 26 de servicii, faţă de 15 din 18 servicii. Ceea ce a fost supărător a fost faptul că Jankovic în acest turneu a pierdut de regulă primul set, iar acum l-a câştigat confortabil.

Un set cu 7 break-uri, 4 Halep – 3 Jankovic

Setul secund a început tot sub semnul echilibrului. Fiecare jucătoare îşi câştigă serviciul, Jankovic face un break şi îşi adjudecă serviciul, dar Halep recuperează handicapul de două game-uri, cel al egalării la 3 fiind un break alb. Toată lumea credea că acesta a fost semnalul revenirii româncei, dar lucrurile au reintrat în normal, şi Jankovic a mai făcut un break. Game-ul al 8-lea a fost şi cel mai disputat. Halep a avut două mingi de break pe care nu le-a fructificat, Jankovic a avut trei mingi de game, le-a ratat şi după 9 minute Halep reuşeşte break-ul egalând situaţia. Foc de paie. Sârboaica nu cade psihic şi face încă un break.

Culmea, în acest set Jankovic a jucat modest – nu mai puţin de 27 de erori neforţate (15 a făcut Halep), primul serviciu a fost mult sub cel al româncei: 70% Halep, 53% Jankovic. În game-ul 10, Halep joacă sub presiune pe serviciul adversarei care este la 4 puncte de trofeu, dar face break-ul, după care intră în avantaj pe propriul serviciu şi face break-ul care duce meciul în setul decisiv.

Halep a fructificat foarte bine serviciul adversarei

În mod normal, o jucătoare care a avut 1-0 la seturi, 5-4 în setul secund şi 30-15 pe propriul serviciu, deci la două mingi de trofeu şi pierde setul, cade psihic, mai ales dacă nu este una din top 10. Primul game din setul decisiv confirmă acestă teorie: Halep conduce cu 1-0, este adevărat pe serviciul ei.

Spiritul de luptă specific sârbilor iese însă în evidenţă şi Jankovic egalează după un game alb şi…preia conducerea pe serviciul lui Halep. Continuă „concursul” de break-uri, dar Jankovic are un game în faţă, 3-2. Lucurile sunt clare. Cine are serviciul pierde. Halep face break şi egalează. Din primele 6 game-uri 4 au fost câştigate pe serviciul advers. Scorul este 3-3 în decisiv după 2 ore şi 20 de minute de joc. În sfârşit Halep îşi face – cu emoţii – serviciu şi trece la conducere, 4-3. Presiunea se mută pe jucătoarea sârbă şi Halep face break-ul şi ajunde la un game de trofeu şi…serveşte. Sârboaica are însă 100 de vieţi şi revine cu un break, dar Halep are şansa că joacă …contra serviciului. O şansă materializată printr-un game alb şi Halep obţine o victorie nesperată la un moment dat.

Evoluţia scorului

Set 1 (primul serviciu: Halep): 0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6 (Jankovic – 44 min.)

Set 2 (primul serviciu: Halep): 1-0, 1-1, 1-2, 1-3, 2-3, 3-3, 3-4, 4-4, 4-5, 5-5, 6-5, 7-5 (Halep – 59 de minute)

Set 3 (primul serviciu: Halep): 1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 3-3, 4-3, 5-3, 5-4, 6-4 (Halep)

Bilanț Simona Halep la Indian Wells

• Premiu în bani : 900.400 USD
  • 1.000 de puncte WTA pe anul 2015 („Road to Singapore”) care se adaugă la cele 1.610 obţinute la turneele anterioare
  • Urcare pe locul 1 în clasamentul WTA pe 2015 („Road to Singapore”)
  • 610 de puncte WTA (după ce şi-a recuperat şi cele 390 de puncte ce le avea de „apărat” de la ediţia 2014 a BNP Paribas Open) care se adaugă la cele 6.571 pe care le avea în clasamentul general WTA