AcasăEvenimentSportINDIAN WELLS – Dominic Inglot și Florin Mergea, merg în sferturi la...

INDIAN WELLS – Dominic Inglot și Florin Mergea, merg în sferturi la dublu

A cincea pereche de tenis a lumii, Florin Mergea / Dominic Inglot, a acces în sferturile de finală ale Mastersului 1.000 de la Indian Wells, după ce a trecut luni de dublul columbian Juan Sebastian Cabal / Robert Farah (locul 8 ATP) cu scorul de 6-3, 6-4, la capătul unui meci de o oră și 2 minute. Perechea româno-britanică și-a asigurat astfel un cec de 36.770 de dolari și 180 de puncte ATP.

Dacă Florin Mergea se află în premieră la acest turneu, Dominic Inglot a mai evoluat și anul trecut la turneul californian, alături de filipinezul Treat Huey, când a fost învins în ”sferturi” de Alexander Peya (Austria) și Bruno Soares (Brazilia).
La această ediție, dublul Horia Tecău / Jean-Julien Rojer (cap de serie numărul 4) a fost învins în prima rundă de perechea Andy Murray (Marea Britanie) / Thanasi Kokkinakis (Australia), scor 3-6, 5-7.

Dublul româno-britanic a început anul la Doha, unde au fost învinși în al doilea tur de spaniolii David Merrero / Fernando Verdasco, scor 6-3, 3-6, 5-10. După finala de la Auckland, au fost eliminați în ”sferturi”, la Australian Open, de perechea Horia Tecău / Jean-Julien Rojer, scor 4-6, 6-7(3), apoi au ratat trofeul de la Montpellier după o finală împotriva australienilor Marcus Daniell și Artem Sitak, scor 6-3, 4-6, 14-16, iar la Dubai s-au oprit în semifinale, după 7-6(2), 4-6, 9-11 contra perechii Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan) / Nenad Zimonjic (Serbia).

Cele mai importante rezultate ale anului, însă, au fost victoriile contra fraților Bryan, de la Australian Open și de la Dubai.