AcasăEvenimentSportÎNCEPUT CU DREPTUL - Simona Halep s-a calificat în turul al doilea...

ÎNCEPUT CU DREPTUL – Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros

Jucãtoarea românã de tenis Simona Halep, numãrul trei mondial, s-a calificat în runda a doua a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului, duminicã, dupã ce a învins-o pe rusoaica Evghenia Rodina în douã seturi, cu 7-5, 6-4.Finalista de anul trecut s-a impus dupã o orã și 16 minute, la capãtul unui meci în care a pãrut cã nu forțeazã, cã experimenteazã lovituri, apãsând pe accelerație doar în momentele cheie ale partidei.

Dupã ce Rodina (26 ani), jucãtoare aflatã pe locul 91 în lume, a luat primul ghem al meciului, Halep a câștigat patru jocuri la rând și s-a desprins la 4-1. A urmat o relaxare prematurã și Rodina, care a reușit unele lovituri remarcabile, a egalat la 5-5. Simona (a treia favoritã) a realizat un nou break, grație unei duble greșeli a rusoaicei, iar apoi și-a adjudecat primul set, în 36 de minute.

În setul secund, cele douã au mers cap la cap pânã la 3-3, când Simona a reușit primul break (4-3), însã Rodina a replicat imediat (4-4). Halep a realizat apoi un nou break (la zero), încheind setul cu 6-4, cu un as. Simona a reușit 24 de lovituri direct câștigãtoare (Rodina 20), ambele având câte 26 de erori neforțate.

Simona Halep a vorbit dupa meci pentru Eurosport: ”A fost dificil acest meci, este intotdeauna greu inceputul de turneu. Sigur ca sunt foarte fericita ca am castigat doar in 2 seturi si ca am intrat in turul urmator. Am crescut mental foarte mult intre timp, am reusit si azi in buna masura sa depasesc momentele grele din meci, chiar daca am facut si greseli. E primul meci insa de la Roland Garros, sa nu uitam asta. E mai bine sa am un adversar care ma testeaza mai mult in primul tur, am stat mai mult pe zgura si e mai bine, deoarce sunt mai pregatita pentru turul urmator”.

Halep și-a asigurat un cec de 50.000 de euro și 70 de puncte WTA, iar în turul al doilea o va înfrunta pe câștigãtoarea dintre americanca Lauren Davis și croata Mirjana Lucic-Baroni. Românca a învins-o pe Davis (21 ani, 63 WTA) în singurul lor meci, cu 6-2, 6-0, anul acesta, în primul tur la Indian Wells, turneu pe care l-a câștigat apoi. În schimb, Lucic-Baroni (33 ani, 70 WTA) a învins-o pe Halep anul trecut, în turul al treilea la US Open, cu 7-6 (6), 6-2.

România mai are patru reprezentante la Roland Garros pe tabloul de simplu, Irina Begu, cap de serie nr. 30 (va juca împotriva americancei Bethanie Mattek-Sands), Alexandra Dulgheru (contra americancei Nicole Gibbs), Monica Niculescu (cu Carla Suarez Navarro) și Andreea Mitu (împotriva franțuzoaicei Alize Lim).