Real Madrid a marcat primul gol prin Karim Benzema, dar japonezii au egalat până la pauză prin Gaku Shibasaki. Niponii au trecut în avantaj după ce Shibasaki a reușit ”dubla”, la șapte minute de la reluare. Cristiano Ronaldo a egalat din penalty, iar după ce meciul a intrat în prelungiri, lusitanul a mai punctat de două ori, în minutele 98 și 104.

Echipe de start:
Real Madrid: Navas – Carvajal, Ramos (Nacho, 108), Varane, Marcelo – Casemiro, Kroos, Modric (Kovacic, 106) – Lucas Vázquez (Isco, 80), Cristiano Ronaldo (Morata, 112), Benzema

Kashima Antlers: Sogahata – Nishi, Ueda, Shoji, Shuto – Endo (Ito, 102), Shibasaki, Ogasawara (Fabricio, 67), Nagaki (Akasaki, 114) – Kanazaki, Doi (Suzuki, 88)

Patru schimbări

5856987c95f9cf0614b75141

Alvaro Morata a intrat în istoria fotbalului în finala Mondialului cluburilor, dintre Real Madrid și Kashima Antlers, câștigată cu 4-2 de spanioli, după prelungiri.

Intrat în minutul 112 al partidei, atacantul spaniol a devenit primul fotbalist din istorie care intră pe teren în calitate de a patra schimbare într-un meci oficial.

Japonezii au efectuat și ei patru înlocuiri, ultima însă la două minute după ce Alvaro Morata intrase pe gazon.

Noua regulă, care permite unei echipe să facă patru schimbări, a fost introdusă în acest an de FIFA, în mod experimental, pentru două competiții: Jocurile Olimpice de la Rio și Mondialul cluburilor.

Echipele puteau efectua însă a patra înlocuire doar în cazul partidelor intrate în prelungiri, iar duelul de azi, dintre Real Madrid și Kashima Antlers, a fost primul în care formațiile au experimentat noua regulă.

Egalul lui Pele

Cristiano Ronaldo a fost din nou eroul ”galacticilor”, reușind să egaleze un record deținut de Pele. Astfel, aceștia sunt singurii jucători care și-au trecut în cont un hat-trick, în finala competiției.

Pele reușise această performanță în 1962, într-un meci disputat contra Benficăi.

5856891e95f9cf1814b75142

Lusitanul ajuns la 31 de ani i-a egalat în topul celor mai buni marcatori ai CM al Cluburilor pe Delgado, Luis Suarez și Lionel Messi, fiecare având câte cinci goluri marcate.

Cristiano Ronaldo a devenit și primul fotbalist care câștigă într-un singur an Champions League, Campionatul European, CM al Cluburilor și Balonul de Aur.

Cristiano și Toni Kroos s-au alăturat unei liste cu nume mari care au câștigat trofeul în trei rânduri, pe care se regăsesc: Paolo Maldini, Cafu, Iniesta, Dani Alves, Pique, Messi și Busguets.

Cristiano este al treilea portughez desemnat cel mai bun jucător al unei finale de CM al Cluburilor, după Maniche (2004, Porto) și Deco (2006, Barcelona).

De la venirea la Real Madrid, Cristiano a ajuns la al 40-lea hat-trick. Deținătorul Balonului de Aur este într-o formă incredibilă: a marcat 18 goluri în ultimele 16 meciuri disputate în toate competițiile.

Aflat din 2009 pe Bernabeu, unde a fost adus de la Manchester United, pentru 94 de milioane de euro, sumă de transfer record pentru acea vreme, Cristiano Ronaldo este cel mai bun marcator din istoria clubului din capitala Spaniei. Are 380 de goluri în 367 de partide, 57 de reușite în plus față de al doilea clasat, Raul.

Ronaldo e golgeterul all-time al lui Real și în campionatul Spaniei, cu 270 de reușite, și cel mai bun marcator al clubului în cupele europene (85 de goluri) și Liga Campionilor (80).

Nouă trofee, printre care titlul, două Cupe, Supercupa Spaniei, două Ligi ale Campionilor, Supercupa Europei și Mondialul cluburilor (2), a cucerit lusitanul alături de Real Madrid.