AcasăEvenimentSportÎNCĂ UN TITLU – CSȘ 2 Baia Mare a câștigat campionatul național...

ÎNCĂ UN TITLU – CSȘ 2 Baia Mare a câștigat campionatul național U17 la rugby în 7

Vineri, 17 iunie, pe stadionul Phoenix din Baia Mare a avut loc Turneul final destinat echipelor de U17 rugby in 7. Cele sase echipe au fost impartite in doua grupe, iar dupa meciurile de clasament din grupe, au urmat cele pentru ierarhia finala. Competitia a fost castigata de CSS Baia Mare care a invins in finala pe Gura Humorului, cu 54-0. Pe locul trei a terminat CSM Olimpia Bucuresti care a invins pe CT Dinicu Golescu Bucuresti  cu 22-12.

CSS 2 Baia Mare – CSS Gura Humorului 54-0

„A fost un turneu final asteptat cu nerabdare de catre combatante si nu numai. Fiind an olimpic, este un excelent moment pentru a promova acest minunat sport care, iata, si-a gasit un  bine meritat loc intre sporturile olimpice. Spectaculos, dinamic, combativ, plin de neprevazut, iar pe multi dintre acesti combatanti i-am putea regasi in lotul Romaniei pentru urmatoarea editie a Jocurilor Olimpice, cea din 2020.Am fost incantat sa conduc ostilitatile de aici ca director de turneu, au fost meciuri frumoase si antrenante, iar acesti sportivi minunati nadajduim sa-i regasim in urmatorul an competitional de ce nu, la turneele finale de la U18.

Castigatoare merituoasa, echipa CSS 2 Baia Mare, care dupa ce a devenit campioana la U18  si-a adjudecat titlul de campioana a Romaniei si la U17 rugby in 7. Felicitarile mele si ale FRR pentru munca depusa la club, seriozitate si profesionalism. Succes tuturor echipelor care vor participa in zilele urmatoare la Turneul Final al categoriei U16”, a declarat Gheorghe Sabau, Director de Dezvoltare Transilvania Nord.