AcasăEvenimentSportNIMIC NU MERGE - CSM București, campioana Europei, riscă să nu se...

NIMIC NU MERGE – CSM București, campioana Europei, riscă să nu se califice în grupele principale!

NIMIC NU MERGE CSM București, deținătoarea trofeului, a fost învinsă din nou de formația maghiară Gyori Audi ETO KC, cu scorul de 33-25 (11-13), vineri, în deplasare, într-un meci din Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana Europei a capotat din nou, după o repriză secundă catastrofală, ca și în meciul de la București, când a intrat la pauză cu un avans de patru goluri, iar apoi a cedat la trei goluri (24-27).

CSMB a început bine meciul și a condus cu 3-1 (min. 9), 4-2 (11), 5-3 (13), 6-4 (14), 7-5 (19), apoi a încasat trei goluri la rând, 7-8 (21). Echipa antrenată de danezul Vestergaard a avut un final foarte bun de repriză și a intrat la pauză cu un avans de două goluri, 13-11.

Deși a început partea a doua cu atacul și cu superioritate numerică, CSMB nu a reușit să se desprindă, dimpotrivă, a greșit tot mai mult, în atac și apărare, gazdele au prins curaj și au marcat gol după gol, egalând, 15-15 (36), iar apoi preluând conducerea: 18-17 (39), 24-21 (48). În ultimele zece minute, echipa română a căzut total și nu a mai reușit să înscrie până pe final. În ultimele zece minute, CSMB a marcat două goluri și a primit opt.

Echipa bucureșteană a ratat și trei aruncări de la 7 metri, cea mai bună jucătoare de pe teren fiind fără îndoială portarul gazdelor, Eva Kiss.

De remarcat că Gyor, echipă învinsă de CSMB în finala Champions League în sezonul trecut, a jucat fără pivotul norvegian Heidi Loeke, care e însărcinată și nu va mai juca în acest sezon.

Au evoluat echipele:
Gyor: Eva Kiss — Dorina Korsos, Nora Moerk (11 goluri), Anita Goerbicz (3), Eduarda Amorim Taleska (4), Adrienn Orban (2), Cornelia Groot (3), Yvette Broch (5), Bernadett Bodi (2), Gabriella Toth (3). Antrenor: Ambros Martin.

CSM București: Paula Ungureanu, Jelena Grubisic — Isabella Gullden (2), Camille Ayglon Saurina (2), Aurelia Brădeanu (2), Linnea Torstensson (2), Carmen Martin (3), Oana Manea, Gnonsiane Niombla (7), Anastasia Lobaci (1), Majda Mehmedovic (6). Antrenor: Jakob Vestergaard.

Au arbitrat suedezii Mirza Kurtagic și Mattias Wetterwik. Delegat EHF a fost macedoneanul Dragan Nacevski.

Gyori Audi ETO KC, antrenată de noul selecționer al naționalei României, Ambros Martin, ocupă primul loc în clasamentul grupei, cu 8 puncte, și și-a asigurat calificarea în grupele principale. Pe locul secund se află Rostov, cu 2 puncte, CSM București este a treia, cu 2 puncte, iar FC Midtjyllandocupă ultimul loc, cu 2 puncte.

Duminică va avea loc meciul FC Midtjylland — Rostov.

CSM București, care riscă să fie eliminată din competiție, va juca următorul meci în deplasare cu Rostov, pe 11 noiembrie.

581ce78a95f9cf002ff4813d

Ambros Martin speră, totuși, ca și CSM București să se califice în faza următoare, pentru că Gyor ar avea, astfel, 4 puncte. În grupele principale se califică primele 3 clasate, iar punctele cu ultima clasată nu se iau în calcul.

„Ambele echipe au avut jucătoare la Jocurile Olimpice și cred că e normal să nu fim în cea mai bună formă. De aceea noi am avut acea cădere în prima repriză și ele au fost peste noi, iar în repriza a doua a fost total invers. Cred că e chestiune de timp până când ambele echipe vor juca bine constant. Cred că această grupă e teribilă, dacă ai un mic moment prost, celelalte echipe pot profita imediat”, a declarat Ambros Martin, la microfonul Digi Sport, la finalul meciului Gyor – CSM București 33-25.

„Sper ca CSM București să se califice în faza următoare, pentru că asta înseamnă că vom avea 4 puncte și ne concentrăm pe următorul meci. Trebuie să pregătim bine orice joc”, a mai spus Ambros Martin.