AcasăEvenimentSportÎNCĂ TREI PUNCTE – FCM Baia Mare câștigă la Oradea și se...

ÎNCĂ TREI PUNCTE – FCM Baia Mare câștigă la Oradea și se menține pe primul loc

O nouă victorie în deplasare, a treia în acest sezon, pentru nou-promovata FCM Baia Mare. Ba mai mult, în urma rezultatelor înregistrate astăzi, băimărenii se desprind la două puncte în fruntea clasamentului, după ce Gaz Metan Mediaș a scos doar un egal pe teren propriu cu CS Mioveni.

Nici nu se putea o toamnă mai frumoasă pentru Baia Mare, aflată pe primul loc de trei etape, cu 13 puncte din 15 posibile și cu o calificare spectaculoasă în optimile Cupei României.

Silviu Balaure (foto) a contribuit astăzi de la 11 la deschiderea scorului de către nou-promovata FCM Baia Mare în deplasare la Oradea şi a marcat peste alte 5 minute golul care avea să stabilească scorul final, prin care maramureşenii şi-au păstrat fotoliul de lider în seria vestică a Ligii 2, distanţându-se totodată de următoarea clasată.

Balaure, crescut în „pepiniera” fotbalului timişorean, a centrat de pe flancul în stâng în minutul 34, Arnăutu fructificând cu o lovitură de cap, iar apoi a transformat un penalty în minutul 39, obţinut de marcatorul Arnăutu, într-o inversare a rolurilor.

Maramureşenii s-au distanţat astfel în clasament dat fiind faptul că cealaltă grupare încă neînvinsă din serie, Gaz Metan Mediaş, a remizat pe teren propriu, 3-3 (2-2) cu CS Mioveni, cu menţiunea că Llullaku a egalat pentru gazde în minutul 90, după care, în prelungiri, argeşenii au ratat victoria, ratând un penalty.

FC Bihor Oradea – FCM Baia Mare: 0-2 (0-2)

Stadionul „Iuliu Bodola” din Oradea; cca 800 de spectatori

Arbitru: Flavius Alin Rosu (Timisoara); Asistenti: Calin Cimponeriu (Lugoj) si Cristian Gabriel Dragut (Timisoara). Obs. Mircea Bucur (Târgu Mures) si Vasile Rad (Arad)

FC Bihor (antrenor Gheorghe Silaghi): Nagy – Mangra, Mintas, Remes, Lorincz, Coroian (78, Magda), Has (54, Pantea), Ember, Andor, Sulea, Trabalka (66, Al. Maria)

Rezerve: Kiraly – Ferik, Matei, Chira

FCM Baia Mare (antrenor Dorin Toma): Ormenisan – Straut, Hodor, Fl. Ilie (73, Sg. Oltean), Lupu, A. Ignea, Leonte, Sirbu (55, Ster), Pacurar, Balaure, Arnautu (81, Deac)

Rezerve: Bota – Durus, Munteanu, Pop

Rezultatelel etapei a V-a

Gaz Metan Medias – CS Mioveni: 3-3 (2-2); C. Petre (5, 12), llullaku (90+1 – 11m) / Nastasie (10, 24, 53 – 11m)

Unirea Tarlungeni – Olimpia Satu Mare: 2-2 (1-1); Monea (42), Vasiloi (65) / Villand (25), Iuhas (85 – 11m)

UTA Batrâna Doamna – CSM Râmnicu Vâlcea: 1-1 (1-0); Rus (25) / Staicu (74)

Chindia Târgoviste – FC Brasov: 1-2 (1-1); Cruceru (38) / Matei (40), Codoban (87)

FC Bihor – FCM Baia Mare: 0-2 (0-2); Arnautu (34), Balaure (39 – 11m)

Metalul Resita – FC Caransebes: 0-2 (0-1); Lupu (32), Dumitru (77)

“U” Cluj-Napoca – Soimii Pâncota (duminica, 11.00)