AcasăEvenimentSportÎNCĂ O MINUNE - Astra a câștigat la Viena și e aproape...

ÎNCĂ O MINUNE – Astra a câștigat la Viena și e aproape de primăvara europeană!

ÎNCĂ O MINUNE Victorie uriaşă pentru Astra, 2-1 la Viena, iar acum giurgiuvenii sunt aproape de calificarea în primăvara europeană! Campioana României a câştigat pe terenul Austriei Viena şi a făcut un pas important pentru accederea în 16-imile Europa League.

Marcator în meciul tur, Cristi Săpunaru putea deschide scorul în minutul 41. Şi-a încercat norocul din lovitură liberă, dar nu a prins spaţiul porţii și prima repriză s-a încheiat fără goluri. Gazdele au forţat în ofensivă după pauză, iar Holzhauser l-a pus la grea încercare pe Silviu Lung. Mijlocaşul advers a ales să paseze în minutul 57 şi Rotpuller nu a ratat.

Imediat, gazdele au rămas în inferioritate, după eliminarea lui Grunwald, iar de aici încolo jocul a arătat cu totul altfel. Budescu putea profita şi să marcheze unul dintre cele mai frumoase goluri ale serii în Europa, dar bara s-a opus.

Jucătorii lui Şumudică au dat lovitura prin nou-intratul Florea, care a finalizat o acţiune superbă. Alibec a fost la un pas de a aduce victoria, iar acelaşi Florea a scos un penalty, cu 3 minute înainte de final. Budescu a înscris de la punctul cu var şi Astra a câștigat, 2-1.

5837668495f9cf354748ba06

Cu 7 puncte, campioana Romaniei a urcat pe locul secund. În ultima rundă a meciurilor din grupa E, Astra se duelează pe teren propriu cu AS Roma, care a câştigat deja grupa, în timp ce Austria Viena se deplasează în Cehia, unde o va întâlni pe Viktoria Plzen, grupare care nu mai are nicio şansă de a merge în primăvara europeană.

Înainte de aceste meciuri, Roma e pe primul loc, cu 11 puncte, Astra pe 2 (7p), Austria Viena pe 3 (5p) şi Viktoria Plzen (3p). Giurgiuvenii sunt la mâna lor: dacă vor bate Roma, se vor califica automat din grupă.

Dacă romanii vor scoate punct sau puncte în România, atunci Astra se mai califică doar în cazul în care Austria Viena nu se impune în Cehia. La egalilitate de puncte între Astra şi Viena, austriecii merg mai departe, după ce s-au impus în meciul tur cu 3-2, primul criteriu de departajare fiind cel al meciurilor directe.