AcasăEvenimentSportÎn sfârșit, a spart gheața! Torje a înscris primul său gol pentru...

În sfârșit, a spart gheața! Torje a înscris primul său gol pentru Udinese

Gabi Torje a reuşit primul său gol de la transferul la Udinese, în partida pierdută de „zebre” cu 3-2 în deplasarea de la Fiorentina. Fostul dinamovist a marcat în minutul 89, după o pasă foarte bună a lui Di Natale, însă rezultatul final a ştirbit din bucuria reuşitei. Presa din Italia notează că golul mijlocaşului român a venit însă prea târziu, dând speranţe deşarte în finalul partidei: „Guidolin l-a trimis pe Torje în teren cu gândul de a da mai multă greutate ofensivei. Udinese a încercat, dar n-a putut prea multe, Jovetic făcând 3-1 în minutul 84. Totul părea terminat, dar în minutul 44 Di Natale s-a descurcat excelent şi i-a pasat lui Torje, care l-a învins pe Boruc. Udinese a crezut, dar a fost prea târziu pentru a echilibra balanţa. S-a terminat 3-2, „violeţii” s-au împăcat cu publicul, în vreme ce Udinese continuă să-şi arate limitele”, notează italienii de la Rai Sport.

În aceeaşi tendinţă scriu şi cei de la Gazzetta dello Sport: „Golul lui Torje a fost doar o iluzie, încă o dată Udinese clachează în deplasare”, dar şi ESPN STAR: „Torje a compensat cu un gol de consolare pentru Udinese, care rămâne pe locul 3, la 4 puncte de liderul Juventus, care însă are un meci mai puţin