AcasăEvenimentSportÎN CAREUL DE AȘI - HCM Minaur Baia Mare s-a calificat în...

ÎN CAREUL DE AȘI – HCM Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale (VIDEO)

HCM Minaur Baia Mare și-a asigurat prezența în careul de ași al campionatului, în dauna vicecampioanei Știința Municipal Dedeman Bacău, pe care a învins-o, joi, cu 27-19 (14-7), în Sala Polivalentă Lascăr Pană.  Știința învinsese în primul joc, de la Bacău, cu 23-19, iar Minaur a învins în al doilea joc al seriei, cu 24-22.
Începutul de meci a fost unul echilibrat, cu HCM Minaur într-un avantaj minim, scor 3-2 în minutul cinci. În minutul zece, HCM Minaur a reușit să se distanțeze pentru prima dată la trei goluri (scor 6-3), diferență înregistrată și la mijlocul primei reprize (7-3). Până la pauză, diferența dintre cele două echipe s-a mărit cu fiecare minut scurs, la cabine Minaur intrând cu un avantaj de șapte goluri, scor 14-7.
În prima parte a reprizei secunde, HCM Minaur a menținut un avantaj de opt goluri, oaspeții reușind să se mai apropie doar cu zece minute înainte de final, când scorul era 20-15. Cu trei minute înainte de final, Viorel Fotache a primit cartonașul roșu (trei eliminări de două minute), acesta încurajându-și coechipierii din mijlocul galeriei. La final, scorul a fost 27-19 pentru HCM Minaur.
După eliminarea echipei HC Odorhei, sferturile de finală au consemnat astăzi o nouă mare surpriză. HCM Constanța, campioana en titre, a ratat calificarea în semifinalele Ligii Naționale de handbal masculin, după ce a fost învinsă pe teren propriu de CSM București cu scorul de 24-23 (12-12), în meciul decisiv din primul tur al fazei play-off.
CSM București câștigase primul joc, în Capitală, cu 31-29, iar apoi HCM s-a impus pe Litoral, cu 27-21.
Potaissa Turda obținuse calificarea de miercuri, după 31-33 cu HC Odorhei, în deplasare, după aruncările de la 7 metri (26-23 în primul meci).
Ultima echipă calificată în semifinale se decide în această seară, între CS Dinamo București și AHC Dunărea Călărași. Dunărea a învins în prima partidă, cu 33-32, iar Dinamo a câștigat al doilea meci, cu 28-26.