HCM a început mai greoi, a intrat treptat în joc, după ce a fost condusă cu 1-0, 2-1 şi 3-2, după care s-a instalat la cârma jocului și nici măcar nu le-a mai permis adversarelor să se apropie de egalare, că de condus… În minutul 13 s-a accidentat căpitanul Valentina Ardean Elisei, fiind înlocuită cu succes de Ana Maria Tănăsie, aflată într-o formă de zile mari. Dacă la pauză diferența de scor a fost de șapte goluri, în minutul 35 a crescut la zece, 23-13, apoi la 13 în minutul 45, 27-15, pentru ca în minutul 50 să se ajungă la decalajul maxim, 15 goluri, 35-20.

Asta după ce la jumătatea reprizei secunde s-au schimbat liniile, titularele luând loc pe bancă lângă antrenori, iar rezervele intrând în teren. Rar se întâmplă la acest nivel ca o echipă să-și permită să joace cu toate jucătoarele, după ce s-a consumat doar trei sferturi din timpul partidei. HCM și-a permis înclusiv să joace finalul de meci cu Dumanska în teren, al treilea portar al echipei. Și, ca să nu se spună că a intrat degeaba în teren, în ultima secundă de joc a apărat o aruncare de la 7 metri, executată de … Eliza Buceschi. C-așa-i în handbal.

Și dacă tot au ajuns pe bancă, Allison Pineau, Alexandra do Nascimento și Katarina Jezic au dansat și cântat cu spectatorii celebrul refren al trupei Opus, Life Is Life, bucurându-se de victorie și de calificare.

La finalul meciului galeria le-a strigat numele jucătoarelor, spectatorii le-au aplaudat frenetic, a reapărut tricolorul gigant, fetele s-au îmbrățișat și sărutat cu oamenii intrați pe suprafața de joc, s-a încins hora bucuriei. Momente superbe au fost în sală, spectatorii rămânând minute bune în tribune să sărbătorească, să se bucure de un nou succes important al echipei lor.

HCM Baia Mare: Ungureanu 7 intervenții, Munteanu 3, Dumanska 2 (a apărat un 7m) – Do Nascimento 9, Pineau 7 (4 din 7m), Tănăsie 6, Abbingh 6 ( 1 din 7m), Vizitiu 6, Perianu 1, Ardean 1, Jezic 1, Marin 1, Tătar, Szucs, Preda.

Antrenori Aurelian Roșca și Ioan Băban.

Românca Eliza Buceschi, fosta jucătoare a formației băimărene, a marcat 5 goluri pentru Thuringer, Crina Pintea (ex-HC Zalău) a înscris un gol, celelalte fiind reușite de Meike Schmelzer – 6, Natalia Reșetnikova – 3, Sonja Frey – 3, Anouk van de Wiel – 2, Danick Snelder – 2, Svenja Huber – 2, Audrey Deroin – 2, Kartin Engel – 1.

Antrenori Herbert Muller și Helfried Muler

Au arbitrat macedonenii Saso Krkacev și Gjoko Kolevski, iar observator a fost Ivan Dolej din Cehia.

În clasament, pe primul loc se află Rostov pe Don, 15 puncte, urmată de FTC-Rail Cargo Hungaria, 10 p, HCM Baia Mare, 10 p, Larvik, 8 p, Fleury Loiret Handball, 6 p, Thuringer HC, 1 p. HCM şi Thuringer au fiecare un joc mai mult.

În ultima etapă din grupele principale, HCM va juca în deplasare cu Ferencvaros (FTC-Rail Cargo Hungaria), pe 27 februarie.