AcasăEvenimentHCM Baia Mare dă de pământ cu Zalăul lui Tadici: Victorie la...

HCM Baia Mare dă de pământ cu Zalăul lui Tadici: Victorie la 12 goluri pentru băimărence

Victorie la scor pentru HCM Baia Mare în derby-ul cu HC Zalău. Băimărencele s-au impus la 12 goluri diferenţă, la final tabela indicând 33-21 pentru vicecampioana României.

Costică Buceschi nu a putut conta în această partidă pe Szucz, Pîrvuţ şi Tănăsie. Paula Ungureanu a fost menajată, aceasta intrând în poartă doar la 2 lovituri de la 7m.

Partida a fost mai echilibrată în primele 6 – 7  minute, când elevele lui Costică Buceschi reuşiseră să înscrie de 2 ori, iar zălăuancele o singură dată. De aici încolo, HCM Baia Mare a început să dea un adevărat recital, la finalul primei părţi având 9 goluri peste Zalău. O primă parte în care, la un moment dat, HCM Baia Mare a evoluat cu doar 4 jucătoare pe teren, după eliminările lui Nechita şi Marin.

În partea a doua, HCM a continuat să asalte poarta zălăuancelor. Singura jucătoare de la Zalău care s-a remarcat a fost Maria Constantinescu, care doar în partea secundă a marcat 8 goluri.

O partidă cu multe eliminări la HCM Baia Mare, 7 jucătoare fiind eliminate câte două minute în ambele reprize.

Gheorghe Tadici, în stilu-i carcateristic, a făcut show de pe margine, în ultimele secvenţe ale partidei fiind şi el eliminat de arbitru.

Principalele marcatoare ale învingătoarelor au fost Eliza Buceschi (11 goluri) şi Melinda Geiger (7 goluri).

HC Zalău – HCM Baia Mare 21-33 (8-17)
Sala sporturilor din Zalău – cca 1.000 de spectatori.
Arbitri: Georgian Băducu / Răzvan Voicu (Buzău).

HC Zalău: A. Mureşan (4 intervenţii), C. Mureşan (4), Inculeţ (4) – Constantinescu 13 (7 din 7m), Trif 2, Ciobanu 2, Beşe 2, Ciuciulete 1, A. Pop 1 (unul din 7m), Pera, Bădiţă, Ţurcaş, Cicic, Bardac, Rob, Şomoi. Antrenor: Gheorghe Tadici

HCM Baia Mare: Băbeanu (7 intervenţii + un 7m apărat), Cetăţeanu (2 + 1), Ungureanu – Buceschi 11 (4), Geiger 7, Nechita 4, Ardean Elisei 4, Marin 3, Ghionea 3, Tătar 1, Diniş Vârtic 1, Bondar, Rudics, Oltean, Tomescu, Maior Paşca. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs şi Ion Belu.

Aruncări de la 7 m: 12-4 (transformate 8-4,
au ratat Pera, Constantinescu 2, A. Pop).
Minute de eliminare: 6-14.