AcasăEvenimentSportHCM Baia Mare a câştigat turneul din Slovacia

HCM Baia Mare a câştigat turneul din Slovacia

Ediţa XXI a Memorialului „Tomáš Jakubčo” de la Michalovce a fost câştigată de campioana României, HCM Baia Mare, care a învins în meciul decisiv pe Astrakhanocka Astrakhan din Rusia cu 32-24 (15-10). Deşi au lipsit 10 jucătoare din lotul băimărencelor (cinci la lotul naţional, trei accidentate şi două fără viză Schengen), HCM Baia Mare s-a dovedit a fi cea mai bună echipă a turneului. Barbara Arenhart a fost declarată cel mai bun portar al turneului, în special datorită evoluţiei sale din ultimul meci, când a reuşit 19 intervenţii.

HCM Baia Mare a început excelent jocul şi a condus cu 9-3 după primele 15 minute. Diferenţa s-a mărit la 7 goluri în minutul 18, scor 12-5, însă echipa din Rusia nu a renunţat la luptă şi în repriza secundă s-a apropiat la două goluri, 16-14 în minutul 38. Din acest moment băimărencele s-au concentrat mai bine, în special pe faza de apărare, dar au şi marcat la foc automat prin Melinda Geiger (7 goluri în acest meci), Artsiukhovich Liliya (5) şi pivotul Makeeva Ksenia (6), care a fost şi stâlpul defensivei în acest meci.