AcasăEvenimentSportHANDBAL. TURNEUL FINAL - Juniorii III de la Academia de Handbal Minaur, victorie...

HANDBAL. TURNEUL FINAL – Juniorii III de la Academia de Handbal Minaur, victorie în ultimul meci al grupei

HANDBAL. TURNEUL FINAL Juniorii III ai Academiei de Handbal Minaur au obținut prima victorie la Turneul Final, scor 26-22, cu CSS Bacău, într-o partidă contând pentru ultima etapă din faza grupelor. La pauză, echipa din Bacău a avut două goluri în avantaj, scor 15-13.

Primele cinci minute ale jocului au fost echilibrate. Academia de Handbal Minaur s-a distanțat la 6-3 după ce a marcat trei goluri consecutive, după care CSS Bacău a răspuns cu aceeași monedă, egalând la șase, pentru ca în minutul 15 să se distanțeze la 9-7.

Tot două goluri au avut băcăuanii în avantaj și la finalul reprizei, când au condus cu 15-13.

Academia de Handbal Minaur a început mai bine repriza secundă, preluând conducerea la cinci minute de la reluare, scor 17-16.

În minutul 39, Academia de Handbal Minaur s-a distanțat la 22-19, pentru ca în ultimul minut de joc să ajungă la un avantaj de cinci goluri, scor 26-11. Partida s-a încheiat cu scorul de 26-22.

Academia de Handbal Minaur: Boros, Balla – R. Pop (12 goluri), E. Pop (7), Birtaș (4), Buciuman (2), Ardelean (1), Cociotă, Ghibirdic, Konya, Paul, Hauler, Danci, Pașca, Cioclu. Antrenor: Claudiu Clonovszki.

În partida pentru locurile 5-6, Academia de Handbal Minaur va întâlni ocupanta locului trei din grupa II. Adversara din meciul pentru stabilirea clasamentului final se va stabili după jucarea meciului CSS Galați – CSU Suceava.