AcasăEvenimentSportHandbal masculin. O victorie si un egal pentru HCM Minaur Baia Mare...

Handbal masculin. O victorie si un egal pentru HCM Minaur Baia Mare la turneul amical organizat la Vaslui

La primul meci din cadrul Cupei Municipiului Vaslui, HCM Minaur a trecut de CSU Suceava cu scorul de 34-31, după ce la pauză echipa noastră avea un avantaj de doar un gol, scor 16-15. Prima repriză a fost destul de echilibrată, cele două echipe mergând de la egal la egal, HCM Minaur regăsindu-se în avantaj la sfârșitul ei, scor 16-15. Repriza a doua s-a desfășurat aproape în totalitate cu HCM Minaur la conducere, cea mai mare diferență dintre cele două echipe înregistrându-se în minutul 57, scor 32-28. La finalul meciului, scorul a fost 34-31.

Echipa noastră se confruntă în continuare cu probleme de lot. Andrei Popescu, Nikola Eklemovic, Steffen Stegavik și Alexandru Sabou sunt accidentați, iar la această listă se mai adaugă Bogdan Mihai și Antonio Pribanic, care au suferit o toxiinfecție alimentară și vor mai juca la acest turneu doar dacă starea lor de sănătate le va permite.

HCM Minaur –  Știința Dedeman Bacău 23-23 (13-15)

În al doilea meci din faza grupelor Cupei Municipiului Vaslui, HCM Minaur a remizat cu vicecampioana României din sezonul trecut, Știința Bacău, scor 23-23, chiar dacă lista de indisponibili din echipa noastră este destul de lungă. La pauză, echipa din Bacău a condus la două goluri diferență, scor 15-13. La acest meci, antrenorul Lars Walther nu s-a putut baza pe serviciile a cinci jucători. Este vorba de Andrei Popescu, Nikola Eklemovic, Steffen Stegavik, Alexandru Sabou și Bogdan Mihai. Este al doilea meci pentru echipa noastră la Cupa Municipiului Vaslui, după cel de ieri, în care am reușit să învingem pe CSU Suceava, scor 34-31, după ce la pauză am avut doar un gol avantaj, scor 16-15.

HCM Minaur: Peter Tatai, Răzvan Pop, Paul Simulescu – Andrei Grasu (4 goluri), Antonio Pribanic (4), Cristian Malmagro (4), Ivan Milas (4), Viorel Fotache (2), Daniel Bera (2), Tudor Marta (2), Patricio Chavez (1), Mihai Bușecan, Mihai Huța, Bogdan Mihai.
Antrenor: Lars Walther