AcasăEvenimentSportHandbal masculin. HCM Minaur intra in vacanta de iarna pe primul loc....

Handbal masculin. HCM Minaur intra in vacanta de iarna pe primul loc. Am invins campioana

Astazi HCM Minaur Baia Mare a primit vizita campioanei en-titre, HCM Constanta. Cu toate ca lucrurile nu sunt prea bune la formatia constanteana, meciul s-a anuntat a fi un adevarat derby. Baiamarenii au condus ostilitatile si s-au distantat de cateva ori si la patru goluri, doar ca HCM Constanta a reusit de fiecare data sa revina. Ba au si condus in repriza secunda. Baimarenii s-au mobilizat, insa am tremurat pe finalul meciului. Constantenii au avut la dispozitie 50 de secunde pentru a atac si a reusi sa egaleze la 24. In cele din urma Tatai a reusit sa scoata ultima minge aruncata la poarta si HCM Baia Mare si-a adjudecat victoria: 24-23 (13-11). In urma acestei victorii, HCM Minaur Baia Mare a trecut pe primul loc in clasament, la egalitate de puncte cu Odorhei.

ACTUALIZARE

Sala sporturilor „Lascar Pana”. etapa 15.
Au arbitrat: Robert Harabagiu si Silviu Stanescu.
Observator FRH: Remus Cojocariu.
Aruncari de la 7m: 6-6 (transformate 4-5, au ratat Grasu si Eklemovic, respectiv Stavrositu).
Minute de eliminare: 8-6 (cartonas rosu Busecan in minutul 49, respectiv Rakcevic in minutul 43, ambele date direct pentru faulturi dure la Cutura, respectiv Stegavik).
HCM Minaur: Tatai (19+1), Pop, Simulescu – Stegavik 7 (3), Pribanic 6, Bera 5, Sadoveac 2, Eklemovic 2 (1), Grasu 1, Busecan 1, Fotache, Martinez, Milas, Popescu, Marta, Mihai, Sabou. Antrenori: Lars Walther si Petru Pop.
HCM Constanta: Popescu (10+2), Bucataru – Humet 8, Cutura 7 (5), Buricea 4, Rakcevic 2, Vujadinovic 1, Enescu 1, Stavrositu, Baican, Cristescu, Somlea, Subtirica, Gal, Simicu. Antrenori: Zvonko Shundovski si Marko Isakovic.
Rezultatele etapei: Dinamo Bucuresti – Stiinta Municipal Dedeman Bacau 22-22, CSU Suceava – CSM Bucuresti 27-27, HC Vaslui – Energia Lignitul Pandurii Targu Jiu 27-22, Potaissa Turda – Steaua Alexandrion Bucuresti 29-25, HC Odorhei a stat, Dunarea Calarasi – Poli Timisoara 28-25, HCM Minaur Baia Mare – HCM Constanta 24-23.