AcasăEvenimentSportHandbal masculin. HCM Minaur – CSU Suceava 30-23 (14-12)

Handbal masculin. HCM Minaur – CSU Suceava 30-23 (14-12)

Sala Polivalentă “Lascăr Pană”

Au arbitrat: Bogdan Stark (București) și Romeo Stefan (Prahova)
Aruncări de la 7 metri: 5 (4 transformate) – 6 (5)
Minute de eliminare: 6-6
HCM Minaur: Viorel Viman (8 intervenții + 1 din 7m), Andrei Drăghici – Andrei Grasu (13 goluri – 4 din 7 metri), Călin Leordean (4), Alin Bondar (3), Andrei Popescu (3), Bogdan Baican (2), Alexandru Sabou (2), Viorel Fotache (1), Srdjan Gavrilovic (1), Bogdan Mihai (1), Răzvan Udriștioiu, Simion Crăciun, Devid Munea, Daniel Bera.
Antrenor: Adi Popovici.
CSU Suceava: Alin Ilii (15 intervenții + 1 din 7m), Andrei Spiridon – Ștefan Tîrzioru (5 goluri), Marius Bahan (4 goluri – 4 din 7 metri), Nenita (4), Mihai Sandu (3), Gabriel Burlacu (2-1), Florin Ciubotariu (2), Panait (1), Eros (1), Letu (1), Alin Petrea, Alin Roșu, Lazurca, Răzvan Dumitraș, Dan Negruseri.
Antrenor: Razvan Bernicu;

Ieri HCM Minaur s-a impus în ultima etapă din sezonul regulat al Ligii Naționale masculine de handbal pe teren propriu în fața echipei CSU Suceava, scor 30-23, după ce la pauză tot echipa noastră s-a aflat în avantaj, scor 14-12. Cel mai bun marcator pentru echipa noastră a fost ca de obicei, căpitanul Andrei Grasu, cu 13 reușite. Cel mai bun jucător al oaspeților a fost portarul Alin Ilii, fost jucător la Minaur.

În prima repriză, Minaur a avut aproape tot timpul un avantaj de trei goluri, dar la finalul acesteia echipa noastră a avut doar două goluri în avantaj, scor 14-12. În a doua repriză, echilibrul se rupe la scorul de 18-14, moment în care Minaur se distanțează pe tabela de marcaj. Cea mai mare diferență dintre cele două echipe s-a consemnat în minutul 45, când Bondar a dus scorul la 25-15. A urmat o perioadă de relaxare pentru echipa noastră, iar sucevenii au reușit până la final să recupereze din diferență. Partida s-a încheiat cu victoria echipei noastre, scor 30-23.

În urma acestei victorii, HCM Minaur urcă pe locul al șaptelea, primul care duce în Play-out, cu 27 de puncte. În sezonul regulat, Minaur a înregistrat 9 victorii, un egal și a pierdut de 12 ori. Golaverajul este de -39, cu 534 goluri marcate și 573 primite.

Chiar dacă Suceava a terminat ultima, pe locul 12, încă nu se știe dacă ea va fi adversara noastră în Play-out, deoarece oaspeții noștri de astăzi au depus la Federația Română de Handbal un memoriu pentru a primi înapoi punctul de penalizare pe care l-au primit în partida cu Știința Bacău, deoarece au folosit un jucător fără drept de joc. În cazul în care va primi punctul înapoi, Suceava va fi la egalitate de puncte cu CSM București, iar aceasta are avantajul meciurilor directe și va urca pe locul 11. În această situație, CSM București va deveni adversara noastră din Play-out.

Imediat după încheierea meciului dintre HCM Minaur și CSU Suceava, a avut loc o conferință de presă, la care au participat antrenorii celor două echipe, Adi Popovici, antrenorul echipei noastre, repectiv Răzvan Bernicu, antrenorul echipei din Suceava.

A fost un meci util pentru noi, am vazut pe unde suntem. E îmbucurător cum s-au mobilizat jucătorii în repriza a doua, prima a fost destul de moale. Sper să reusim să-i facem să joace la același nivel ambele reprize. S-au mobilizat, s-au relaxat când am avut 10 goluri, au lăsat spații prea mari în apărare și astfel Suceava a reușit sa mai reduca din handicap” a spus antrenorul echipei noastre, Adi Popovici.

În primul rând, felicit echipa Minaur pentru victoria de astăzi, o echipă la ora actuală mult mai experimentată ca a noastră, cu jucători care au ani buni de Liga Națională și cum am mai spus, noi avem o echipă tânără, cu puțină experiență în Liga Națională, însă trebuie să eliminăm aceste greșeli copilărești pe care le-am făcut astăzi și cu siguranță în cazul în care clasamentul va rămâne același, vom întâlni din nou Minaur, acum rămâne ședința Consiliului de Administrație, pentru că noi avem un memoriu la Federația Română de Handbal, pentru acel punct de penalizare și așteptăm răspunsul.” a declarat antrenorul oaspeților, Răzvan Bernicu.

Conform clasamentului actual, HCM Minaur ar urma să joace în Play-out împotriva echipei CSU Suceava, însă oaspeții noștri de astăzi au depus memoriu la Federația Română de Handbal pentru penalizarea de un punct pe care au primit-o la meciul de pe teren propriu cu Știința Bacău pentru că au folosit un jucător care nu avea drept de joc. În cazul în care Suceava va primi înapoi punctul respectiv, adversara noastră din Play-out va fi CSM București. Vom afla adversara din Play-out luni, după ședința Consiliului de Administrare, care va lua o hotărâre în acest caz.