AcasăEvenimentSportHANDBAL MASCULIN - CS Minaur Baia Mare – CSM Focşani 28-18 (14-9)

HANDBAL MASCULIN – CS Minaur Baia Mare – CSM Focşani 28-18 (14-9)

HANDBAL MASCULIN  Sala Sporturilor “Lascăr Pană” a găzduit duminică, 17 septembrie, de la ora 18.00, meciul dintre CS Minaur Baia Mare şi CSM 2007 Focşani, în prezenţa a peste 1.200 suporteri.

Meciul a început cu un moment de reculegere în memoria profesorului Lascăr Pană, trecut în nefiinţă în dimineaţa aceleiaşi zile.

Din păcate, furtuna teribilă care s-a abătut asupra zonei de nord vest a ţării a afectat şi desfăşurarea meciului de duminică.

Chiar înainte de fluierul de start o cădere bruscă de tensiune a provocat stingerea instalaţiei de iluminat. Au fost necesare aproximativ 30 de minute pentru ca iluminatul să îşi revină.

Meciul a fost aprig disputat încă din debut, primul gol fiind marcat abia în minutul 3 de Tudor Marta.

În minutul 5.01 o nouă avarie în reţeaua de electricitate a oraşului a dus la încă o cădere de tensiune, la întreruperea iluminatului şi la nouă pauză de aproximativ 20 de minute.

Următoarele 10 minute după reluare i-au aparţinut în special lui Răzvan Pop care a prins aproape tot, având 6 intervenţii, inclusiv un 7 metri apărat.

Sabou şi Mureşan marchează ambii câte 3 goluri şi Minaur se desprinde. Momentul de maxim spectacol handbalistic a fost în minutul 16 când întreaga linie de atac a participat la o combinaţie de tip tiki taka handbalistică cu pase şi încrucişări de mare efect încheiată cu gol, după o pătrundere pe culoar a lui Călin Căbuţ.

În timp ce în teren băieţii făceau spectacol, în oraş ravagiile de după furtună au dus la o nouă avarie în reţeaua electrică şi o a treia întrerupere a meciului, în minutul 18.25, la scorul de 9-3 pentru Minaur.

De data aceasta oficialii întâlnirii au decis amânarea cu 24 de ore a meciului.

Reluat luni, la ora 18.00, meciul a continuat sub semnul echilibrului, oaspeţii nereuşind să se apropie decât la 5 goluri până la pauză (14-9).

Repriza a doua este din nou întreruptă, din aceeaşi cauză ca şi cu o zi înainte, deja în cel de al doilea minut.

Pauza de aproximativ 45 de minute pare să fi fost benefică oaspeţilor care se apropie la 4 goluri, 16-12, min. 38, când începe şi festivalul Ragot, care până atunci marcase un singur gol. Veteranii Sabou şi Mureşan duc scorul la 19-12 şi pare că desprinderea e iminentă.

Moldovenii fac un ultim efort, dar nu reuşesc decât să se menţină în plasa băimărenilor. Minutul 52 consemnează pentru ultima dată o diferenţă de 6 goluri în favoarea noastră 23-17.

Artizanii finalului de meci sunt Popescu şi Ragot, dar şi sistemul defensiv excelent coordonat de Bogdan Mihai şi cu Bucătaru în mare formă. Focşănenii mai marchează o singură dată, iar ai noştri fac spectacol în uralele celor aproape 1000 de spectatori reveniţi luni la meci. Meciul se încheie la o diferenţă confortabilă de 10 goluri (28-18).

CS Minaur Baia Mare – CSM Focsani: 28-18 (14-9)

Arbitri: Bogdan Stark (Bucureşti) – Romeo Ştefan (Ploieşti)

Aruncări de la 7 metri: 3-6 (transformate 1-2)

Minute de eliminare: 6-4

Minaur: Portari – Răzvan Pop (11 intervenţii, 1 de 7 m), Bucătaru (6, 1 de 7 m); Jucători – Ragot 7 goluri, Mureşan 6, Sabou 6, Popescu 3 (1 din 7 m), Căbuţ 2, Cristescu 2, Marta 1, Buşecan 1, Nagy, Botea, Yuriy Pop, Haiduc, Mihai, Câmpan. Antrenori: Raul Fotonea si Răzvan Pop.

Urmează meciul de la Turda, cu Potaissa Turda, vineri, 22 septembrie, de la ora 18.00.