AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Nationala. HCM Baia Mare - HC Zalau 30-24 (15-10)

Handbal. Liga Nationala. HCM Baia Mare – HC Zalau 30-24 (15-10)

HCM Baia Mare şi-a început a doua săptămână de „maraton” cu victorie la scorul de 30-24 (15-10), succes înregistrat în compania echipei HC Zalău. Meciul a deschis a 11-a etapă din Liga Naţională şi a marcat cea mai bună evoluţie de până acum a rusoaicei Ekaterina Davydenko de la venirea ei la campioana României. Etapa de campionat din această săptămână a trecut, urmează – vineri, de la 19.00 – meciul cu Larvik, în a treia etapă din Liga Campionilor.

Partida dintre HCM Baia Mare şi HC Zalău a curs într-un singur sens, dar replica echipei oaspete a fost una dârză, handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici nevenind nici pe departe gata învinse acasă la reprezentanta României în EHF Champions League.

Tânăra echipă din Sălaj a menţinut echilibrul până în minutul 9, când scorul era 6-4. Două aruncări de la 7m transformate de Buceschi, un 7m reuşit de Davydenko şi un gol „semnat” Lobach pun HCM Baia Mare în avantaj de şase goluri: 10-4 în minutul 16. Trei minute mai târziu distanţa creşte între cele două adversare: 12-5. Acesta este cel mai mare avantaj pe care echipa gazdă l-a avut în acest joc contând pentru a 11-a etapă din Liga Naţională.

În primele opt minute ale actului secund, băimărencele înscriu o singură dată, dar nici HC Zalău nu se descurcă cu mult mai bine: 16-12. Sălăjencele nu cedează lupta şi încearcă să speculeze breşele care intervin în jocul campioanelor. Astfel, echipa oaspete se apropie la trei goluri la mijlocul reprizei a doua: 20-17. Diferenţa de calibru între cele două angrenaje, însă, îşi spune cuvântul şi după cinci minute sunt din nou şase goluri diferenţă: 26-20. O distanţă la care, de altfel, cele două adversare termină confruntarea: 30-24 scor final.

Sala sporturilor „Lascar Pana”; etapa 11.
Au arbitrat: Claudiu Gorina si Florin Melencu (Craiova).
Observator FRH: Ioan Rapa (Timisoara).
Aruncari de la 7m: 5-4 (transformate 5-3, a ratat Puiu).
Minute de eliminare: 6-12.
HCM Baia Mare: Ungureanu (6+1), Cetateanu (5), Arenhart (7) – Davydenko 8 (2), Nechita 4, Gjeorgjievska 3, Buceschi 3 (2), Szucs 2, Ardean Elisei 2, Herrem 2, Makeeva 2, Lobach 2, Marin 1, Tiron 1 (1), Tatar; antrenori: Costica Buceschi – principal, Magda Kovacs – secund, Ioan Belu – cu portarii,
HC Zalau: Cheta (9), Inculet (1) – Constantinescu 7 (2), Maior Pasca 4, Puiu 4, Bardac 4, Pintea 3, Trif 2, Carligeanu, Cicic, Ciobanu, Turcas, Rob, Ciunt; antrenori: Gheorghe Tadici – principal, Elena Tadici – secund.

Programul etapei 11 (duminica, 2 noiembrie): CSM Ploiesti vs SC Muresul Tg Mures (ora 11.00), CSM Cetate Devatrans vs SCM Craiova, Universitatea Neptun Constanta vs U Alexandrion Cluj (ora 12.00), ASC Corona 2010 Brasov vs CSM Unirea Slobozia (sambata, 1 noiembrie, ora 11.30, DigiSport ), HCM Baia Mare vs HC Zalau 30-24, HCM Roman vs HC Dunarea Braila (ora 11.30, DigiSport), HCM Rm Valcea vs CSM Bucuresti (ora 20.00, DigiSport).