AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Națională. HCM Baia Mare a câștigat la Craiova

Handbal. Liga Națională. HCM Baia Mare a câștigat la Craiova

HCM Baia Mare a reușit sâmbătă, 18 februarie, să câștige partida din deplasare cu SCM Craiova, programată în cadrul etapei a XVI-a a Ligii Naționale. Este o victorie extrem de importantă având în vedere că echipa din Bănie s-a întărit foarte mult în pauza competițională, aducând jucătoare de certă valoare în încercarea de a scăpa de retrogradare. Meciul se anunța dificil pentru băimărence, gazdele reușind în urmă cu câteva zile să câștige în fața brăilencelor de la Dunărea, una dintre echipele cu pretenții, furnizând una dintre cele mai mari surprize ale acestei ediții de campionat. Ca să nu mai vorbim de condițiile oferite de așa-zisa sală a sporturilor din Filiași, acolo unde s-a desfășurat partida. Până la urmă băimarencele au reușit să câștige, scor 24-21 (16-13), după un meci destul de echilibrat, mai ales în repriza a doua. Diferența de scor din prima repriză s-a păstrat până la final, astfel că HCM a luat cele două puncte, având în acest moment 13, ”zestre” cu care urcă pe locul șapte în clasament. Partida a beneficiat de un arbitraj corect prestat de cuplul Cristina Năstase (București) și Simona Stancu (Buzău). În următoarea etapă, sâmbătă, 25 februarie, băimărencele joacă tot în deplasare CSM Cetate Devatrans, echipă angrenată în lupta pentru evitarea retrogadării.