AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Campionilor. Tot mai aproape de obiectiv!

Handbal. Liga Campionilor. Tot mai aproape de obiectiv!

Oltchim Rm. Vâlcea a învins formaţia franceză Metz Handball 30-21 (18-12), duminică, în Sala Sporturilor ”Traian”, într-un meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Oltchim a condus cu 4-0 (min. 6), dar Metz a revenit în joc, la 5-3 (12), pentru puţin timp, deoarece echipa antrenată de Radu Voina a luat jocul pe cont propriu şi s-a distanţat pe tabela de marcaj. La pauză, avansul gazdelor era de şase goluri, 18-12, după ce Oltchim a condus şi cu şapte goluri (16-9, min. 27). După pauză, Voina a făcut mai multe schimbări, care au afectat echilibrul echipei, însă scorul a crescut la chiar 10 goluri (39). În final, Oltchim s-a impus cu 30-21, fără niciun fel de emoţii.

Oltchim: Luminiţa Dinu, Sanela Knezovic, Talida Tolnai – Oana Manea (3 goluri), Ekaterina Vetkova, Adina Fiera, Patricia Vizitiu (1), Oana Chirilă (3), Marija Jovanovic (1), Yeliz Ozel (3), Aurelia Brădeanu (4), Daniela Băbeanu (1), Iulia Curea (2), Valentina Elisei Ardean (5), Adriana Nechita (2), Iulia Managarova (5).

Oltchim este lider, cu 4 puncte, iar următorul meci va avea loc pe 19 februarie, tot pe teren propriu, cu formaţia muntenegreană Buducnost Podgorica.