AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Campionilor. Olchim a făcut un pas mare spre mult dorita...

Handbal. Liga Campionilor. Olchim a făcut un pas mare spre mult dorita finală!

Campioana României la handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 35-31 (13-17), campioana Ungariei, Gyor ETO, în manşa tur a semifinalelor Ligii Campionilor.

La meciul de la Râmnicu Vâlcea a fost o atmosferă incendiară, cu tribune arhipline şi peste 3200 de fani devotaţi campioanei României, printre care s-au strecurat şi aproximativ 200 de susţinători ai formaţiei ungare.
Oltchim a marcat primul gol al disputei cu Gyor, prin Băbeanu, de la 7 metri, care a repetat „mişcarea” în minutul 4 (2-1). Unguroaicele nu s-au lăsat mai prejos, egalând de fiecare dată, în pofida apărării bine înfipte a gazdelor. Vedeta de la Gyor, Anita Gorbicz, şi-a adus echipa pentru prima dată în avantaj, 2-3 (min. 7), dar nu pentru mult timp. În doar un minut, Oltchim a marcat trei goluri, 5-3, două reuşite spectaculos de Managarova pe contraatac, echipa fiind în inferioritate numerică. Jocul cu doi pivoţi, Manea şi Vetkova, a incomodat defensiva unguroaicelor, 6-4 (min. 11), iar intrarea în poartă a Luminiţei Huţupan Dinu a pus „capac” pentru prima dată reuşitelor pivotului Loke.
Gyor a ripostat rapid, 6-7 (min. 15), iar diferenţa a crescut progresiv, după atacuri ratate cu uşurinţă de Oltchim, 6-10 (min. 18). În şapte minute, jucătoarele vâlcene au luat şase goluri, fără a marca vreunul, dar au recuperat din handicap spre pauză, 9-11 (min. 22). După 30 de minute însă, tot Gyor se afla la conducere, 13-17, la finalul unei prime reprize în care Gorbicz şi Amorim au fost principalele pericole în ofensivă. Lekici a stabilit scorul pauzei, cu o aruncare printre picioare, deşi era cu spatele la poarta Luminiţei Huţupan Dinu.

La reluare, Oltchim a reintrat excelent în joc, 18-18 (min. 34), profitând de degringolada din tabăra Gyorului, în care Gorbicz a ratat de una singură trei ocazii. Publicul a luat „foc”, încurajând din ce în ce mai tare Oltchim şi nesfiindu-se să fluiere atacurile adverse, 21-19 (min. 36), după câteva contraatacuri de manual ale jucătoarelor lui Radu Voina.
Gyor era în stare de şoc şi a fost cerut time-out, dar meciul a continuat pe aceleaşi coordonate incredibile, 24-19 (min. 39). Oltchim marcase 9 goluri, primind doar două, iar apărarea a funcţionat ca la carte. Cinci minute mai târziu, Curea a marcat pentru 28-21, în timp ce antrenorul de la Gyor, Bohn, era desfigurat.
Speranţele la o victorie consolidată creşteau cu fiecare minut, golurile handbalistelor de la Oltchim fiind din ce în ce mai spectaculoase (30-23, min. 48). În poartă, Luminiţa Huţupan Dinu a făcut minuni (18 intervenţii reuşite în total). Cu 7 minute rămase din meci, Oltchim conducea cu 31-25, dar Gyor a mai recuperat diferenţa, 31-27 (min. 55), două-trei decizii ale arbitrilor letoni Stolarovs-Licis fiind contestate de întreaga sală. Campioana României nu a mai cedat până la final, după cel mai bun meci al sezonului în Liga Campionilor, învingând Gyor cu 35-31.
Marcatoare:
Oltchim – Curea 7 goluri, Vizitiu 5, Nechita 5, Brădeanu 5, Ozel 3, Managarova 3, Vetkova 2, Băbeanu 2, Meiroşu 2, Manea 1
Gyor – Amorim 10 goluri, Gorbicz 9, Loke 6, Radicevici 2, Kovacsics 2, Hornyak 1, Lekici 1.
În urmă cu două sezoane, Gyor a fost eliminată în semifinalele Ligii Campionilor, chiar de către Oltchim. Echipa antrenată de Radu Voina, la fel ca acum doi ani, are drept obiectiv calificarea în finala actualei stagiuni, în timp ce Gyor are drept obiectiv câştigarea trofeului.
Partida retur se va disputa la Veszprem, în 7 aprilie.
În cealaltă semifinală, Buducnost Podgorica s-a impus sâmbătă, în deplasare, pe terenul celor de la Larvik HK, cu 22-20, urmând să joace pe teren propriu pentru calificarea în finală, în 8 aprilie. Deţinătoarea trofeului este Larvik HK.