AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Campionilor. Cinci din cinci pentru Oltchim, dar la Hypo a...

Handbal. Liga Campionilor. Cinci din cinci pentru Oltchim, dar la Hypo a fost mai greu decât ne-am așteptat!

Victorie importantă pentru campioana Oltchim Râmnicu Vâlcea, duminică seara, în deplasare cu Hypo Viena în meciul cu numărul cinci din Grupa A a Ligii Campionilor. Oltchim s-a impus cu 25-24 la capătul celui mai dificil meci disputat în acest sezon. La pauză formaţia pregătită de Jakob Vestergaard a condus cu 14-12. Deja calificată în faza grupelor principale campioana României a început bine partida cu Hypo şi Iulia Curea a marcat primele două goluri.
Hypo nu a acuzat şocul şi s-a instalat la conducerea meciului pe fondul mai multor erori comise de apărarea formaţiei din Râmnicu Vâlcea.
Diniz cu două reuşite şi Do Nascimento au dus scorul al 4-2 în favoarea gazdelor, înainte ca Neagu să marcheze primul său gol în minutul 9.

Jocul Oltchimului nu s-a legat în niciuna dintre faze şi astfel scorul ajungea la 8-4 pentru Hypo în minutul 12. A fost momentul când Vestergaard a sunat adunarea şi a solicitat timp de odihnă.

Întreruperea a fost de bun augur pentru Oltchim care a revenit din urmă pe tabelă. Paula Ungureanu a dat startul prin apărarea unei aruncări de la 7 metri în minutul 14, prima din cele trei pe care avea să le reuşească în prima repriză.

Katarina Bulatovic a dominat jocul la 9 metri, cele două goluri consecutive ale sale, precum şi reuşita lui Allison Pineau restabilind egalitatea la opt în minutul 18.

Oltchim a suferit în jocul cu pivotul şi abia în minutul 23 Ionela Stanca a finalizat prima minge de care a beneficiat pe semicercul de 6 metri. Oltchim revenea la conducere, scor 11-10, după minute bune.

Finalul primei reprize a aparţinut vâlcencelor care s-aud dus la 14-12 după două goluri la rând marcate de Adriana Nechita, unul în inferioritate numerică, şi o aruncare de la 7 metri parată de Ungureanu.

Partea secundă a început cu un nou gol spectaculos marcat de Bulatovic (15-12), dar au urmat trei reuşite la rând în contul gazdelor şi Hypo se instala din nou la cârma partidei.

Diferenţa nu a fost mai mare de două goluri în favoarea gazdelor, Oltchim nereuşind decât să egaleze de fiecare dată pe fondul mai multor eliminări primite uneori prea uşor.

Aurelia Brădeanu a fost din nou jucătoarea surpriză pe care a mizat Vestergaard în ultimele 15 minute şi Oltchim rămânea în meci.

Neagu şi Bulatovic au răpus apărarea adversă, iar momentul decisiv s-a consumat în minutul 51. Ungureanu a apărat cu braţul stâng o aruncare de la 7 metri, iar la faza care a urmat Neagu a punctat pentru 24-23, readucând Oltchimul la conducere.

Gazdele au ratat a cincea aruncare de la 7 metri a meciului cu patru minute înainte de final, iar Bulatovic a punctat decisiv pentru 25-24 cu mai puţin de două minute rămase de jucat. Apărarea Oltchimului a făcut diferenţa în ultimele minute şi Hypo nu a mai găsit drumul spre poarta Paulei Ungureanu.
Marcatoare:
Hypo – Cavaleiro 8 goluri, Temes 4, Diniz 4, da Silva 3, Rodrigues 2, Do Nascimento 2, Acimovici 1.

Oltchim – Bulatovici 10 goluri, Neagu 3, Brădeanu 3, Stanca 2, Nechita 2, Managarova 2, Curea 2, Pineau 1.

Pentru Oltchim a fost a cincea victorie consecutivă, rezultat în urma căruia campioana României s-a dus la patru puncte avans în fruntea Grupei A.